Gemi inşa sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede PERT ve bulanık PERT uygulaması
Execution of PERT and fuzzy PERT on an enterprise which works on shipbuilding sector
- Tez No: 268300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH ÖNÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Proje yönetimi, zaman ve diğer kaynakların etkin kullanımını esas alan bir planlama sürecini ifade eder. Bu süreçte; planlamanın yanı sıra kontrol de büyük önem taşımaktadır. Son dönem çalışmalarında, geleneksel proje planlama ve kontrol tekniklerinden olan PERT' e alternatif ve destek olarak BULANIK PERT kullanılmaya başlanmıştır. Bulanık PERT; proje yönetiminde; bulanık küme teorisi kullanarak proje tamamlanma zamanını hesaplamayı esas alır. Bu çalışmada, gemi inşa sanayide faaliyet gösteren bir işletmede üretimi gerçekleştirilen kimyasal tanker gemisi güverte projesi, proje yönetimi konusu çerçevesinde incelenmiştir. Projenin tamamlanma süresi ve proje maliyetinin hesaplanmasında PERT ve Bulanık PERT teknikleri kullanılarak, işletme açısından en olası proje gerçekleşme süresi ve maliyeti tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Project management represents a planning process based on efficient use of time and other resources. In the process, control has great importance as well as the planning. In recent studies, FUZZY PERT has been used as an alternative and to support to traditional project planning and control techniques known as PERT. In project management, Fuzzy PERT has been used to calculate project completion time by using fuzzy set theory. In this study, most potential way in terms of business projects costs have been trying to find by using Fuzzy PERT and PERT techniques which have been used to calculate the project's completion time and the calculation of project costs.