Computer model for CPM scheduling of repetitive networks
- Tez No: 2683
- Danışmanlar: ENGİN ERANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET SÜREKLİ TEKRAR EDEN A&-DIYAGRAMLARINDA BİLGİSAYAR İLE KRİTİK YOL METODU (CPM) PLANLAMA MODELİ TORUMTAY, Nihat Yüksek Lisans Tezi - İnş. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Ögr. Gor. Engin Erant Yrd. Tez Yöneticisi.- Ögr. GÖr. Erkan Şahmalı Aralik 1987, 93 sayfa Ag-diyagramları ve CPM uygulaması birçok proje alaninda, ve sürekli tekrar eden aktivitelerin analizlerinde yaygınlaşmıştır. CPM uygulamalarında mevcut bilgisayar programları sayica ve nitelikleri bakımından sürekli artmaktadır. Mevcut bilgisayar programlarının birçok olanaklara sahip olmasına rağmen sürekli tekrarı olan projelerde geniş kapsamlı ağ-diyagramlarının hazırlanışı ve çok sayıda verinin bilgisayara yüklenmesi, zaman kaybına neden olan bir problemdir. Bu tezde, sürekli tekrarı olan projelerin CPM ile planlanmasını sağlayan bir bilgisayar programı önerilmiştir.Önerilen model, veri olarak tek bir temel ağ-diyagramından yararlanarak, projenin tamamını kapsayan bir ağ-diyagramı yaratmakta ve bu diyagramı CPM tekniği ile planlamaktadır. Temel ağ-diyagrami, aktiviteler arası ilişkileri ve tekrarlar arasi ilişkileri belirleyen parametreler içermektedir. Ağ-diyagramlarının genel bir incelemesi ve CPM tekniği, tezin ikinci bölümünde yer almaktadır. Önerilen modelin tanimı ve özellikleri üçüncü bölümde, bir proje uygulaması dördüncü bolümde, sonuç beşinci bölümde, ve gelecekte yapilabilecek çalışmalar altıncı bölümde yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : Ağ-diyagramları, Tekrar eden Ag- diyagraraları, Proje planlaması, CPM vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER MODEL FOR CPM SCHEDULING OF REPETITIVE NETWORKS TORUMTAY, Nihat M.S. in Civil Eng. Department Supervisor : Inst. Engin Erant Co-supervisor : Inst. Erkan Sahmali December, 1987, 93 pages The applications of Critical Path Method have expanded to virtually every type of project. It has also been applied to the detailed analyses of repetitive tasks. The computer programs available for CPM processing have continued to increase in number and in variety. Although the programs utilized many capabilities, the preparation of large scale networks and inputting of enormous amount of data for large repetitive networks, is a time consuming problem. In this study, a computer model is proposed for CPM scheduling of repetitive networks. The model generates a network of required repetitions with a given core-network of one repetition, and schedules the activities using CPM technique. Core-network consists of several parameters which implies interrelationships among activities. iiiIn the second chapter of the thesis, network approach to planning is viewed in general and technique of CPM is described. The proposed computer model is described in the third chapter and an implementation of a case is demonstrated in the fourth chapter. Conclusion section is in the fifth chapter and recommendations section takes place in the sixth chapter of the study. Key Words : Network planning, Repetitive networks, Project planning, CPM IV