An Algorithm proposal for computer aided hierarchical organization of components in design
  1. Tez No: 2684
  2. Yazar: ESAT NACİ OR
  3. Danışmanlar: UĞUR G. YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET TASARIMDA BİLEŞENLERİN BİLGİSAYAR DESTE?İYLE HİYERARŞİK DÜZENLENMESİ İÇİN BİR ALGORİTMA ÖNERİSİ OR ı Esat Naci Yüksek Lisans Tezi, Yapı Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi : öğr. Gör. Uğur G. YALÇINER Aralık 1987, 98 sayfa Bu çalışmanın ana amacı; set teorisi, bu çalışma kapsamında geliştirilmiş bir gruplama yöntemi ve bilgisayarın sağladığı olanaklar kullanılarak, analiz edilmiş bir tasarım problemini sentez aşamasına getiren bir işlem dizisi geliştirmektir. Bu çalışma, bir mimari tasarım problemini asal elemanlarına ayırıp belli kriterlere göre bu elemanların sentezini yapar, sonuç çıktıyı kavramsal tablo olarak verir. Bu tez kapsamında, mimari tasarıma uygulanabilen bir 'gruplama' metodu ve CODE isimli bir prototip etkileşimli bilgisayar programı tanımlanmış, geliştirilmiş ve sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Gruplama, CAAD, Bileşen, Komşuluk Matrisi, Uzaklık Matrisi. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT \ AN ALGORITHM PROPOSAL FOR COMPUTER AIDED HIERARCHICAL ORGANIZATION OF COMPONENTS IN DESIGN OR, Esat Naci M.S. in Building Science Supervisor : Instructor Uğur G. YALÇINER December 1987, 98 pages The major aim of this study is to define a set of procedures to be applied to an analyzed design problem up to the synthesis phase by using the set theory, a clustering method developed for this purpose and the facilities provided by computers. This study analyzes an architectural design problem by dissecting it into its constituent elements, sythesizes these elements according to certain criteria and tabulates the final product on conceptual diagrams. A 'clustering' method applicable to architectural design and a prototype of an interactive computer program called 'CODE' have been described, developed and implemented within the scope of this thesis. Keywords : Clustering, CAAD, Component, Adjacency Matrix, Distance Matrix. iii