AC motor kontrol yöntemlerinin incelenmesi ve bir uygulama devresi gerçekleştirilmesi
Analyzing AC motor control techniques and realizing an application
- Tez No: 268306
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HADİ SARUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İdeal motor kontrolü geçmişte sadece DC motorlar kullanılarak yapılabiliyordu. Gelişen işlemci teknolojisi ve güç elektroniği ile günümüzde ac motorlar kullanılarak da ideal kontrol gerçekleştirilebilmektedir.Bu çalışmada, AC motor kontrol yöntemleri olan skaler ve vektörel kontrol yöntemleri açıklanmış ve bir uygulama devresi gerçekleştirilmiştir. Uygulamada, asenkron motorun mıknatıslanma akımı ve mometin oluşturan akımı sabit olduğu kabul edilerek bir ayrıklaştırma devresi oluşturulmuş ve bu akımların referans değerlerinden yararlanılarak dolaylı rotor alan yönlendirmeli vektör kontrolü gerçekleştirilmiştir. Vektör kontrolünü gerçekleştirebilmek için Microchip firmasının 16 bit işlem yapan 30F4011 işlemcisi kullanılmıştır. Hız denetimi bir doyuma giden PI denetimi algoritması ile gerçekleştirilmiştir. Vektör kontrol yöntemi ile serbest uyartımlı DC motora benzer şekilde asenkron motorun uyartım ve moment akımları birbirinden bağımsız olarak denetlenebilmektedir. Asenkron motor değişik hız ve yük koşullarında çalıştırılarak gösterdiği performans incelenmiş ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Only DC motors used in motor control application in the past but today high performance could be performed using improved microprocessor technology and power electronic in ac motor.In this study, ac motor techniques with scalar and vector control are analyzed and an application is realized. In the application, they are approved that magnetizing current and torque producing stator current are constant. In this condition, a new decoupling circuit is composed and using reference currents indirect rotor field oriented vector control is performed. To perform vector control, Microchip?s 16 bit 30F4011 microprocessor is used. Velocity have been controlled using saturated PI controller. In composed induction motor vector control schema is performed same as seperated excited DC motor controlling torque producing current and flux producing current independently. Under different velocities and load conditions induction motor performance have been examined and obtained results are summarized.