Asenkron motor sürücülerin incelenmesi ve tasarımı
Exemining and design of induction motor drives
- Tez No: 67167
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
III ÖZET Güç elektroniği ve a.c. sürücüler birkaç bilim dalıyla ilgili bir teknoloji haline gelmiş olup birçok sahayı içine almaktadır. Bunlar; yan iletken güç devreleri, a.c. makinalar, dönüştürücü devereler, kontrol teorisi ve sinyal elektroniği konularından meydana gelmektedir. Son zamanlarda mikroişlemci devrelerindeki gelişmeler bu bilim dalında büyük ilerlemelere ön ayak olmaktadır. Son yirmi yıldaki teknolojik patlama ile güç elektroniği ve a.c. sürücüler endüstride geniş uygulama alam buldu. Bu hareketlilik gelecekte de maliyetlerin düşmesi ve performansın yükseltilmesi ile artarak devam edecektir. Yapılmış olan bu tezde ve uygulamada verilen igbt'li invereterle kontrol edilen kısa devre rotorlu asenkron motorlar; bugün fabrika otomasyonlarında büyük ölçüde kullanılmaktadır. Tezin ilk kısmında asenkron motorlar ve bunlarla ilgili kontrol yöntemleri anlatılmış, ikinci bölümde ise inverter çeşitleri ve darbe genişlik modülasyon yöntemlerine değinilmiştir. Üçüncü kısımda ise yapılan deneysel uygulama ve bu devereye ait değişimler verilmiştir. Dördüncü bölümde, güç elektroniği anahtarlama elemanları incelenmiş, beşinci bölümde ise asenkron motorlarda frenleme sistemleri üzerinde durulmuştur. Altıcı ve son bölümde ise anahtarlama elemanlarını sürme devereleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Power electronics and a.c. drivers interacting with many scientific branches has become a technology subjects. These are semiconductors, power circuits, a.c. machines, converting circuits, signal processing and control technology. Recently, the advances in microcontroller circuits cause power electronics to grow rapidly. Last two decade, with technologic explosion power electronics and a.c. drivers has been founding large application areas in industry. Also this activity will last by reducing cost and increasing performance in the future. In this study, induction motors controlled by given inverter with TGBT are used in a great proportion. In the first chapter, induction motors and control methods associated with these were discussed, in the second chapter, kinds of inverters and pulse width modulation methods were examined. In the third chapter, the experimantal study and driver output waveforms associated with this driver were given. In the fourth chapter, switching elements of power electronics were examined. In the fifth chapter, braking systems were mentioned in induction motors. Finally, in the sixth and last chapter, the driver circuits, driving switching elements were examined.