Investigation of modular multilevel converter control methods
Modüler çok seviyeli dönüştürücülerin denetim yöntemlerinin incelenmesi
- Tez No: 416680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MASUM HAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tez modüler çok seviyeli dönüştürücülerin (MÇSD) analizi ve kontrolü üzerinde durmaktadır. MÇSD'lerin kontrolünde kullanılan yapılar tanıtılmaktadır. Bunlar çıkış akımı, DC bara gerilimi ve güç kontrolleri gibi çeviricinin dış kontrol çevrimleri başta olmak üzere bu çeviriciye has dolaşım akımı kontrolü ve sıralama algoritması vasıtasıyla altmodül gerilim dengeleme yöntemleri gibi iç kontrol yapıları irdelenmektedir. Bunun yanı sıra MÇSD'de kullanılmak üzere önerilen anahtarlama çeşitleri anlatılmaktadır. Bahse konu kontrol ve anahtarlanma yöntemleri örnek bir DC/AC MÇSD üzerinde incelenmiş ve etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca MÇSD kontrolünde kullanılan dolaşım akımı kontrolü, sıralama algoritmasıyla altmodül gerilim dengeleme, modülasyon yöntemleri ile akım güç faktörü gibi parametrelerin sistemdeki yarıiletken güç kayıplarına etkisi detaylı analizlerle değerlendirilmiştir. Analizde toplam sistem kayıpları ile tekil yarıiletken kayıpları üzerinde durulmuş. Ardından yüksek gerilim doğru akım uygulanabilirliği, örnek bir sırt sırta bağlı MÇSD sistemi üzerinde incelenmiştir ve dinamik çalışmayı iyileştiren bir yöntem önerilmiştir. Buna ek olarak düşük frekans bölgesinde çalışma konusunda MÇSD'nin kısıtları olduğu anlatılıp çeviricinin motor sürücü uygulamalarında kullanımını sağlayacak kontrol yöntemi açıklanmış ve örnek bir sistem üzerinde benzetim yoluyla bu kontrol yöntemi uygulanmıştır. Çalışma,dönüştürücünün matematiksel analizi, topolojik tasarımı, kontrolcü tasarımı ve ayrıntılı bilgisayar benzetimleri aracılığıyla gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis focuses on the analysis and control of modular multilevel converter (MMC). The control structures used in the control of MMC are presented. Outer control loops of the converter such as output current, DC-link voltage, and power controls as well as inner control structures unique to the converter such as circulating current control and sorting algorithm based submodule voltage balancing are investigated. In addition, switching methods proposed for MMC are also described. These control and switching methods are examined on a sample DC/AC MMC and their effects are evaluated. In addition, parameters such as circulating current control, sorting algorithm based submodule voltage balancing, modulation methods, used in MMC control, as well as power factor are evaluated on their effects over semiconductor power loss in the system via detailed analysis. Total system loss and individual semiconductor loss are dwelled on. Later, the applicability in HVDC is inspected on a sample back-to-back MMC system and a method to improve dynamic operation is proposed. After the shortcomings of MMC in low-frequency operation are described, the control method that allows MMC to be used in motor drive application is explained and applied in a sample system via simulation. The study is realized by mathematical analysis, topological design, controller design and detailed computer simulation.