Avcılar heyelan bölgesindeki deformasyonların kinematik modellerle belirlenmesi
Investigation of the deformation on the Avcilar landslide area with kinematic models
- Tez No: 268329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yerkabuğu hareketlerinin sonuçlarından biri olan heyelanlar, neden olduğu maddi ve manevi kayıplar düşünüldüğünde üzerinde araştırmalar yapılması gereken önemli bir doğa olayıdır. Dünyada ve ülkemizde büyük zararlara yol açan çok sayıda heyelan meydana gelmiştir. Türkiye'de özellikle Karadeniz bölgesinin tamamında, Marmara, Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinin birçok kısmında görülmektedir. Kayıpların en aza indirilmesi ve bu doğa olayıyla mücadele edilebilmesi için risk bölgelerinde heyelanın oluşturduğu deformasyonların izlenmesi gerekmektedir.Bu çalışmada, Avcılar heyelan bölgesinde gerçekleştirilen dört periyot GPS (Global Positioning System) ölçümleri kullanılarak noktalardaki deformasyonların kinematik modeller ile belirlenmesi amaçlanmıştır.Ölçülen periyotlar arasında koordinat değişimlerinin anlamlı olup olmadığı araştırılmış ve periyotlar arasında anlamlı konum değişimleri olduğu görülmüştür.Bölgedeki noktalara ilişkin konum değişim vektörlerini (konum ve hız) belirlemek amacıyla doğrusal kinematik deformasyon modeli uygulanmıştır. Ayrıca doğrusal kinematik modele Kalman süzgeci uygulanarak analiz yapılmış, analiz sonucunda nokta konumları ve hızları belirlenmiştir. Ölçülere ait koordinat farkları kullanılarak bölgedeki gerinim analizi uygulanmış ve en küçük kareler kestirimi ile gerinim parametreleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Landslide is one of the consequences of earth?s crust movements which is an important natural event. More researches on landslide should be conducted on because of its physical and intangible consequences. Many landslides causing big losses have occurred in the world and in our country. In Turkey, it occurs in the whole Black Sea Region and many zones of Marmara, Eastern Anatolia and Mediterranean Regions. In order to minimize the losses and strugle caused by this natural event, it is needed to monitor landslides? deformations in hazardous regions.In this study, it is aimed to determine deformations on points via kinematic models by using four periods of GPS (Global Positioning System) measurements carried out in Avcılar landslide region.It was investigated whether coordinate changes between measured periods are significant or not and it is observed that there are significant changes.Linear kinematic deformation modeling was used to determine position variation vectors (position and velocity) pertaining to points on concerned sectors. Besides, analyses were held by Kalman Filter was applied to linear kinematic deformation model, and as a result of analyses points? positions and velocities were determined. Regional strain analysis was applied with using coordinates? changes of measurements and the strain parameters were determined by the least square method.