Takviyeli plak çubuklarda değişik oryantasyonlarda meydana gelen gerilme yığılma katsayılarının sonlu elemanlar metoduyla incelenmesi
- Tez No: 4165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇİL ERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmada değişik oryantasyonlarda takviye edilmiş kompozit plaklar üzerinde oluşan gerilme yığıl maları incelenmiştir. Problemin çözümü için sonlu elemanlar metodu kulla nılmış ve izoparametrik dikdörtgen eleman seçilmiştir. Belirli matrix ve fiber oranı için gerilme yığılma kat sayıları elde edilmiştir. Bu katsayılarla ilgili diyag ramlar çizilmiştir. Diyagramlar incelendiğinde izotropik plak için sonlu elemanlar ile fotoelastik sonuçların birbirine uydukları görülmüştür. Kompozit malzemede 90° için gerilme yığılma katsayıları diğerlerinden daha büyük olmaktadır. Diğer açılar için değerler diyagramlarda verilmiştir. Dizayncıların takviyeli kompozit malzemelerde bu hususlara dikkat etmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
.// - ABSTRACT In this work the stress concentrations developed on the composite plates with reinforcement at various locations are investigated. In the solution of the problem the finite element method is used by using izoparametric rectangular finite elements. Stress concantration coefficients related with the certain matrix and fiber pereentage in the selected material are obtained. These concentration factors are presented in the graphical forms. Graphical results indicate that the present work and the photo elastic method are in good agreement for the present the isotropic plates. When the angle between the applied force and the axis of the reinforced is the degree 90° stress concantration coefficients is bigger than other angles. The calculated coefficients for the other angles are given as the diagrams. These facts play on important role in the desing of reinforced composite plates.