Bilgisayar destekli makina resmi ve konstrüksiyonu
Computer aided engineering drafting and construction
  1. Tez No: 2592
  2. Yazar: HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
bilgisayar destekli makina resmi VE KONSTRÜKSİYONU (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin Rıza BÖRKLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1987 ÖZET Bu çalışmada, tasarı geometri ile ilgili“Doğru izdüşümleri ve geometrik modellerin açınımı”ve“teknik resim çizimi”konula rı ele alınmış; bir Apricot Fl-e mikro bilgisayar kullanılarak GWBASIC programlama dilinde etkileşimli bilgisayar programları hazırlanmıştır, Doğru izdüşüm programı ile, kordinatları verilen bir doğrunun kapalı veya açık düzlemlerdeki izdüşümleri elde edilebildiği gibi tam boyu ve temel izdüşüm düzlemleri ile yaptığı açılar da göste- rilebilmektedir. Geometrik modellerin açınımı,“tek parçalı, arakesit oluştu ran, birleşik yüzeyli ve çok parçalı”guruplara ait (Silindir, koni, küre, kesişen silindir, tranzisyon, dirsek v.b. gibi) eğri yüzeyli geometrik elemanlardan seçilen örnekleri içermektedir. Hazırlanan etkileşimli bilgisayar programları ile parametreleri verilen geometrik modellerin açınımları ekranda çizilebildiği gibi açınım koordinatları da alınabilmektidir.II“ProDesign II”paket programı örnek alınarak hazırlanan çizim programı ile iki boyutlu teknik resim çizimleri el becerisine ihtiyaç duyulmadan kolay ve hızlı yapılabilmekte, ekrana çizilen resim^ kağıda da aktarılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
;tt COMPUTER AIDED ENGINEERING DRAFTING AND CONSTRUCTION ( M.Sc. Thesis ) Hüseyin Rıza BÖRKLÜ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1987 ABSTRACT In this study as a part of a general Technical Drawing problem, projection of lines, devolopment of geometrical shapes, computer aided technical drawing of machine parts has been dealt. Interactive computer programs in BASIC language has been prepared and implemented on a 256 Kbyte ROM Apricot Fl-e personel computer. When the coordinates of a line is given in space by means of the line projection program the orthographic projection, the auxilary view in which the line is in its true lenght are drawn and the angle of inclination of the line with respect to the three orthographic planes are obtained. The program for the development of geometrical shapes gives the developments for cylinders, cones and spheres. Developments for bends and reducers are also given. ) Two dimensional drafting program can be used without prior computer knowledge for technical drawing of simple shapes.