Deodorizer destilattan ?squalene? nin süperkritik CO2 ortamında zenginleştirilmesi
Enrichment of squalene from deodorizer destillate in supercritical CO2
  1. Tez No: 268355
  2. Yazar: CANSU CANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada zeytinyağı rafinasyon yan ürünlerinin en önemlisi olan deodorizer destilattan ?squalene?nin süperkritik CO2 ile ekstrakte edilmesi hedeflenmiştir. Bununla birlikte, ?squalene?nin deodorizer destilattan doğrudan ekstrakte edilmesinin ekonomik olmadığı görüldüğü için hammadde öncelikle süperkritik metanol ortamında esterleştirilmiştir. Serbest yağ asidi ağartma toprağı ve kalsiyum hidroksitle giderildikten sonra elde edilen %60 ester içerikli ürün laboratuar ölçekli ekstraktörde süperkritik CO2 kullanılarak ekstrakte edilmiştir. Ekstraksiyon koşulları, basınç (88.2-121.8 bar), sıcaklık (41.6-58.4ºC) ve ekstraksiyon süresi (129.6-230.4 dak.), rafinat fazdaki ?squalene? konsantrasyonu maksimum olacak şekilde deneysel tasarıma dayalı olarak optimize edilmiştir. Basınç ve sıcaklık en önemli parametre olarak bulunmuş olup optimum noktaya 52.05°C'lik sıcaklık, 104.8 bar'lık basınç ve 180 dakikalık ekstraksiyon süresinde ulaşılmıştır. ?Squalene? için tek kademede ulaşılan saflık derecesi ise yaklaşık % 74'dür.
Özet (Çeviri)
This study relates to a method for extraction of squalene from olive oil deodorizer distillate, one of the most important by-products of the olive oil refining process, with supercritical CO2. Since extraction of squalene using CO2 directly from olive oil deodorizer distillate is not feasible due to very low concentrations, the beginning material was esterified to fatty ester methyl esters (FAME) with supercritical methanol. Then, the free fatty acid content was removed by using bleaching earth and calcium hydroxide. Afterwards, in a lab scale extraction apparatus, sample consists of ester of 60% were extracted with supercritical CO2. The extraction conditions, i.e., pressure (88.2-121.8 bar), temperature (41.6-58.4ºC) and extraction time (129.6-230.4 min.), were optimized through an experimental design to achieve the highest squalene content in raffinate phase. Pressure and temperature was found to be the most important parameter. Moreover, the optimum results were obtained at a temperature of 52.05°C, pressure of 104.8 bar an extraction time of 180 minutes. The purity of squalene was found approximately 74% with a single step extraction.