Mimari tasarım stüdyolarında sayısal egzersizler
Digital exercises in architectural design studio
  1. Tez No: 268356
  2. Yazar: TUĞRUL YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA PAKDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Stüdyo egzersizleri mimarlık eğitiminde bütüncül tasarım sorunlarına yönelmek yerine konu başlıklarını sınırlandıran kısa süreli ve ucu açık tasarım etkinlikleridir. Süreç, öğrenci ve kurgu odaklı bir yaklaşımı temsil etmeleri nedeniyle yapılandırmacı öğrenme modelini vurgulamaktadırlar. Günümüz mimarî tasarımında hesaplamalı düşüncenin ortaya koyduğu bazı nitelikler, stüdyo egzersizlerinin taşıdığı pedagojik izler ile örtüşmektedir. Bu araştırma söz konusu izleri ortaya çıkarmak üzere hem pedagojik hem de kuramsal çerçevede mantıksal tanımların ve ilişki ağlarının ortaya çıkarıldığı bir çalışmadır.Araştırmanın birinci bölümünde, araştırma problemini tanımlamayı sağlayacak süreci başlatan durum ve araştırma soruları tanımlanmıştır. Araştırmanın amacı belirtilmiş, izlenen yöntem tarif edilmiştir. Bölümün sonunda araştırmanın konu edindiği temel alanlardaki katkıları açıklanmıştır. İkinci bölüm, mimarlık eğitiminde stüdyo egzersizlerinin temel eğitim modelleri bağlamında incelenmesidir. Stüdyo egzersizlerinin tarif ettiği eğitsel yaklaşım tanımlanmıştır. Çeşitli egzersizlerle yapılan uygulama ve gözlemler neticesinde elde edilen bulgular açıklanmış, bu yolla elde edilen genel pedagojik nitelikler sınıflandırılmıştır. Bölüm sonunda araştırma sorusu netleştirilmiştir.Üçüncü bölümde araştırmanın kuramsal çerçevesini oluşturan Sayısal Mimarlığın (Digital Architecture) mantıksal tanımı inşa edilmektedir. Mimarlıkta yeni araçların ve düşünsel yaklaşımların yol açtığı temel dönüşüm etkileri tanımlanmıştır. Çeşitli sayısal stüdyo egzersizlerinin gözlemlenmesi sonucunda elde edilen bulgular açıklanmıştır. Bu bölümün sonunda stüdyo egzersizlerinin Sayısal Mimarlık eğitimi bağlamındaki yerine ve önemine ilişkin varılan sonuçlar değerlendirilmektedir.Yukarıdaki iki temel alanın ara kesitinde yer alan kısa bir olay analizini içeren dördüncü bölüm, Sayısal Mimarlıkta stüdyo egzersizlerinin sayısal dönüşümüne ilişkin bir yöntem önerisi içermektedir. Sonuç bölümünde araştırmanın bulguları değerlendirilmekte, ileri araştırma ? geliştirme alanları tanımlanmaktadır. Ekler bölümünde, araştırmanın içerisinde adı geçen stüdyo egzersizleri ile ilgili bilgiler derlenmiştir. Ekler bölümünde ayrıca metin içerisinde geçen bazı terimlerin çeviri notları ile, araştırma kapsamında geliştirilen bazı bilgisayar destekli stüdyo egzersizlerinin kodları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studio exercises are short term and open ended design activities which represent a constructivist learning approach by limiting design domains. They are student-centered, model and process-oriented educational tools. These qualities make studio exercises potential tools for integration of contemporary Digital Design thinking in architectural education. This research aims to reveal these potentials by defining an analytical perspective and logical connections between the pedagogical intentions of studio exercises and theory of Digital Design.First chapter of this research includes a definition of the research problem. Research method and strategy, along with the data sources are explained. Research questions and sub-questions are listed, then the proposed contribution of this research is discussed. Second chapter is a definition of studio exercises in architectural education. First, the context of design studio in architectural education is explained regarding fundamental learning models. Studio exercises are evaluated within this context, defining their role in a constructivist design studio. Second part of this chapter includes various observations of studio exercises. These observations reveal the basic characteristics of studio exercises. At the end of this chapter, findings are discussed and research questions are clarified.Third chapter is about a logical definition of Digital Architecture. Four fundamental transformations defined by Digital Architecture are explained. At the conclusion of this chapter, importance of studio exercises for education of Digital Architecture is explained and a down-to-top approach of studio transformation is proposed.Fourth chapter is the intersection of two above fields, including a definition of digital transformation model for traditional studio exercises. Final chapter includes evaluation of findings and definition of further research and development subjects. Appendix section includes the translation notes and explanations of various studio exercises. Also computer codes of two digital studio tools mentioned within the research are included in this section.