Bir işletmenin gelecek yıl faaliyet etkinliğinin araştırılması için veri zarflama analizinde kullanılacak olan değişken değerlerinin tahmin edilmesi ve bir sigorta şirketi için uygulanması
Forecasting values of variables that will be used in Data Envelopment Analysis (DEA) to analyse next year efficiency of a company and applying it on an insurance company
- Tez No: 268362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR GÜLSÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, Veri Zarflama Analizi (VZA) ile bir sigorta şirketinin gelecek yıl faaliyet etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, sigorta şirketinin her bir yılı bir karar birimi olarak belirlenmiş ve VZA'da kullanılacak olan değişkenlerin gelecek yıl değerleri tahmin edilerek, tahmin sonuçlarına göre gelecek yıl faaliyet etkinliği ölçülmüştür. Bulunan etkinlik sonucu, şirketin gelecek yıl planlamasına yardımcı olacaktır. VZA, doğrusal programlamanın özel bir uygulama şekli olup, aynı amaç ve hedeflere sahip karar birimlerinin göreli olarak etkinliğini ölçmede kullanılmaktadır.Korelasyon analizi ile VZA'da kullanılacak olan değişkenler arasındaki ilişkiye bakılmış ve çıkan korelasyon değerleri için hipotez testleri yapılmıştır. Korelasyon değerleri belirlenen aralıkta olan değişkenler analize dahil edilmiştir. Değişkenler, yıllar bazındaki çevresel ve ekonomik etkenlerin araştırma üzerine olan etkisini minimuma indirmek amacıyla rasyolar olarak belirlenmiştir.Gelecek yıl verilerini oluşturmak için, rasyoları oluşturan bileşenlerin gelecek yıl değerleri tahmin edilmiş ve tahmin sonuçları elde edildikten sonra bileşenlerden tekrar rasyolar oluşturulmuştur. Tahminleme yapılırken bileşenler için alternatif tahminleme yöntemleri uygulanmış ve bu yöntemlerden en az hata payına sahip yöntem, tahminleme yöntemi olarak seçilmiştir.Çalışmanın sonunda gelecek yılın çıkan etkinlik sonucuna göre detay analizi yapılmış ve gelecek yılın etkin bir yıl olması için yılsonunda elde edilmesi gereken değişken değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to plan the efficiency of the activities of an insurance company in the upcoming year with the Data Envelopment Analysis (DEA). In this purpose, each year of the insurance company was determined as a decision-making unit and the values of the upcoming years' variables that were going to be used at the DEA were estimated. The efficiency of the activity of the next year was calculated according to that estimation. The outcome will help the company to plan its upcoming year. DEA is a special application of linear programming which is used to calculate the relative efficiency of the units that have the same aims and objectives.The relationship between the correlation analysis and the variables in the DEA was looked into and some hypothesis tests were prepared for the correlation values. The variables that were in the range of the correlation values were included in the analysis. The variables were determined as ratios to minimize the effect of the environmental and economical factors that change in the years on the research.To determine the values of the upcoming year, the value of the upcoming year of the ratios? components were estimated and the ratios were determined again according to those estimations. During the forecasting, alternative methods of forecasting were used for the components and the one with the smallest statistical error was chosen as the forecasting method.At the end of this study, the detail analysis was done according to the efficiency result of the upcoming year and the values that were necessary to be obtained at the end of the year for that year to be an efficient one was calculated.