Faklı sayısal yükseklik modelleri kullanılarak yeryüzü şekillerinin otomatik çıkarılması
Extraction of the landfoms using by different digital elevation models
- Tez No: 268367
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL BATUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yeryüzü şekillerinin belirlenmesi ile sel, deprem, heyelan gibi doğal afetlere karşı alınacak önlemlerden tarımsal ve kentsel yerleşim alanlarının belirlenmesine kadar birçok alanda daha etkin çalışmalar yapılabilmektedir.Özellikle teknolojik alandaki gelişmeler ile günümüzde yeryüzü şekilleri Sayısal Yükseklik Modeli (SYM) sayesinde belirlenebilmektedir. Farklı tekniklerle ve farklı çözünürlüklerde elde edilmiş SYM'lerden belirlenen yeryüzü şekilleri de farklılık arz edebilmektedir.Bu tez çalışmasından eş yükseklik eğrilerinden, ASTER uydu görüntülerinden ve SRTM verilerinden elde edilen farklı çözünürlükteki SYM'ler, Pike ve Iwahashi tarafından geliştirilen yenilemeli ortalama algoritması kullanılarak sınıflandırılmış ve sınıflandırma sonuçları eğimliden az eğimliye olacak şekilde karşılaştırılmıştır.Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, eş yükseklik eğrilerinden ve ASTER verilerinden oluşturulan SYM'lerin eğimli ve az eğimli alanlarda oldukça yüksek bir oranda tutarlı olduğu görülmüştür. Ancak orta eğimli alanlarda her üç SYM'nin de düşük bir oranda tutarlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of the landforms are using in very large area; from making precaution for disasters like flood, earthquake, avalanche etc. to determination of rural and urban settlements.Improvement of the technology allows that the landforms can be defined by using DEM (Digital Elevation Model). Landforms can be seen in variant types due to utilizing DEM's which are generated from different methods and resolution parameters.In this thesis study; generated DEM's from the contour lines, ASTER satellite images and SRTM data, are using the nested mean algorithm, generated by Pike and Iwahashi, sixteen classification were made and these results were compared from sloping to gentle sloping areas.Analysing of results shows that DEM's which are generated from contour lines and ASTER satellite images are very coherent for steep and gentle steep areas. On the other hand it is determined that both three DEM's have low correlation for middle steep areas.