Tekirdağ sahil kuşağında bazı buğdaygil çim bitkileri ve karışımlarının yeşil alan performanslarının belirlenmesi
Determination of turf performance of some perennial turf grasses and mixtures in Tekirdag coast conditions
- Tez No: 268396
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, Tekirdağ sahil kuşağında bazı buğdaygil çim bitkileri ve karışımlarının yeşil alan performanslarının belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. İngiliz çimi (Lolium perenne L.), çayır salkım otu (Poa pratensis L.), kamışsı yumak (Festuca arundinacea L.), rizomlu kırmızı yumak (Festuca rubra L. subsp. rubra) rizomsuz kırmızı yumak (Festuca rubra L. subsp. commutata) gibi beş buğdaygil çim bitkisi materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma, 2008-2009 yılları arasında Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada, çıkış hızı, kaplama hızı, kaplama derecesi, kışa dayanıklılık, yaprak rengi, yenilenme gücü, kardeş sayısı, genel görünüm, yabancı ot oranı ve seyrekleşme derecesi tespit edilmiştir.Sonuç olarak, Tekirdağ sahil kuşağında çim alan tesisinde;-L. perenne (%40)+F. rubra var. commutata(%30)+F. rubra var. rubra(%30)-L. perenne (%40)+F. arundinacea (%30)+F. rubra var. commutata (%30)-L. perenne (%40)+F. rubra var. rubra (%40)+P. pratensis (%20)-F. rubra var. rubra (%40)+F. arundinacea (%40)+P. pratensis (%20)-L. perenne (%40)+P. pratensis (%20)+F. arundinacea (%40)-L. perenne (%40)+F. rubra var. commutata (%40)+P. pratensis (%20)karışımları ve yalın Lolium perenne (çok yıllık çim)'in kullanılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the experiment was to determine turf performance of some perennial turf grasses and mixtures in Tekirdag coast conditions. Five perennial turf grasses which are perennial ryegrass (Lolium perenne L.), Kentucky bluegrass (Poa pratensis L.), tall fescue (Festuca arundinacea L.), creeping red fescue (Festuca rubra L. subsp. rubra) chewings red fescue (Festuca rubra L. subsp. commutata) are used as materials. This study was carried out at experimental area of department of Field Crops, faculty of Agriculture, University of Namık Kemal during 2008-2009 years. The experiment was designed as randomised complate block design with 3 replications. In the research was determined speed of establishment, ground cover speed, ground cover rate, cold tolerance, leaf color, regeneration power, tiller number, general appearence, ratio of weed, and infrequency degree.The results of the study indicate that;-L. perenne (%40)+F. rubra var. commutata(%30)+F. rubra var. rubra(%30)-L. perenne (%40)+F. arundinacea (%30)+F. rubra var. commutata (%30)-L. perenne (%40)+F. rubra var. rubra (%40)+P. pratensis (%20)-F. rubra var. rubra (%40)+F. arundinacea (%40)+P. pratensis (%20)-L. perenne (%40)+P. pratensis (%20)+F. arundinacea (%40)-L. perenne (%40)+F. rubra var. commutata (%40)+P. pratensis (%20)mixtures and perennial ryegrass can used for turf establishment in Tekirdag coast conditions.