Keşan ve çevresinde yetiştirilen sebzelerin sulanmasında kullanılan sulama sularının kalitelerinin belirlenmesi
Determination of water quality of irrigation waters used for vegetable irrigation in Keşan and around
  1. Tez No: 268397
  2. Yazar: MUSTAFA ANBARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ADİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, Edirne ili, Keşan ilçesinde yetiştirilen domates, biber, patlıcan, hıyar, fasulye, kavun, karpuz ve diğer yazlık sebzelerin sulanmasında kullanılan çeşitli sulama suyu kaynaklarının sulamaya uygunluğunun belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bunun için Keşan ilçesinden 12 farklı su kaynağından su örneği alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre sulama suları genellikle sulamaya elverişli olup ABD tuzluluk laboratuar sistemine göre C3-S1 sulama suyu sınıflarında yer almaktadır. Sulama suları RSC değerlerine göre herhangi bir sorun oluşturmazken, PI değerlerine göre ise, bazı su kaynakları sulamada kullanılırken uzun vadede toprakta SAR değerlerini yükseltebileceği dikkate alınmalıdır. Diğer taraftan sulama sularında yapılan kimyasal analizler sonucunda; herhangi bir ağır metal kirliliğine rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the water quality of irrigation waters used for vegetable irrigation in Keşan and surroundings. For this purpose, irrigation water samples were taken from 12 different irrigation water source in Keşan. According to the results, irrigation water samples were generally suitable for vegetable irrigation. Irrigation water samlpes were classified generally C3S1 according to USA Salinity Staff. All irrigation water samples were suitable according to RSC values but, PI values were found positive for some water samples, therefore it should be attention this situation when irrigation with these waters for a long time. On the other hand, were not found heavy metal pollution all water samples.