Production of heavy-media-quality magnetite concentrate from kesikköprü iron ore tailings
Kesikköprü demir cevheri artıklarından ağır ortam kalitesinde manyetit konsantresi üretimi
  1. Tez No: 268406
  2. Yazar: KAZİM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÜMİT ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada Güncem Madencilik Şirketine ait manyetik ayırma tesis artıklarından ağır ortam hazırlamaya uygun manyetit konsantresi üretimi amaçlanmıştır.Çalışma sırasında düşük tenörlü, orta tenörlü ve yüksek tenörlü olarak adlandırılan ve sırasıyla % 5.91 Fe3O4, %19.06 Fe3O4 ve %37.06 Fe3O4 içeren artık numuneleri kullanılmıştır.Deney örneklerinin minerolojik analizi, manyetit ve hematit'in esas cevher mineralleri olduğunu, pirit ve kalkopirit'in az miktarda bulunduğunu, aktimolit, tremolit, epidot, klorit, kuvars, kalsit ve dolomitin değersiz mineralleri oluşturduğunu göstermiştir. Manyetik zenginleştirme testleri sırasında, besleme tane boyu ve manyetik alan şiddetinin konsantrenin Fe3O4 tenörü ve verimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. En yüksek tenörlü konsantre %79.98 Fe3O4 içeriği ve %65.42 verimle, yüksek tenörlü artığın %100'ünün 75 ? m altına öğütülüp 1000 Gauss'luk bir manyetik alandan geçirilmesiyle elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Manyetit, Manyetik ayırma, Ağır ortam
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to investigate the possibility of the production of a magnetite concentrate which is suitable for preparation of heavy media from iron ore tailings of Güncem Mining Company magnetic separation facility.During the study, three different tailings named as low grade, medium grade and high grade with 5.91 % Fe3O4, 19.06 % Fe3O4 and 37.06 % Fe3O4, respectively, were used. Mineralogical analyses of test samples showed that magnetite and hematite were the major ore minerals while pyrite and chalcopyrite were found in trace amounts. Actimolite, tremolite, epidote, chlorite, quartz, calcite, and dolomite were the gangue minerals. The effects of feed particle size and applied magnetic field intensity on the Fe3O4 grade and recovery of concentrate were examined throughout magnetic concentration tests. The highest grade magnetite concentrate with 79.98% Fe3O4 content was obtained with 65.42% recovery from 100% -75 ? m size feed at 1000 Gauss magnetic field intensity from high grade tailing.Key words : Magnetite, Magnetic separation, Heavy media