Managed pressure drilling techniques, equipment and applications
Basınç yönetimli sondaj teknikleri, ekipmanları ve uygulamaları
  1. Tez No: 268407
  2. Yazar: ERDEM TERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VERŞAN KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Çoğu sondaj operasyonunda, takım sıkışması, çamur kaçağı ve aşırı çamur maliyetleri gibi sondajla alakalı problemler için önemli miktarlarda para harcandığı açıktır. Bu gibi problemlerden kaynaklanan üretken olmayan zaman yüzdesini azaltmak için özellikle dar sondaj penceresi olarak adlandırılan formasyon gözenek basınç ve çatlatma basınç eğrilerinin fazla yakın olduğu sahalarda amaç sondaj dizisi ile kuyu cidarı arasındaki anülüs olarak tabir edilen bölgedeki sürtünmeye dayalı basınç kayıplarını kontrol etmektir. Bu problemler çözüldüğünde kuyu sondajları için harcanan bütçe azalacak ve böylece önceden endüstrinin ekonomik olarak nitelendirmediği kuyular kazılabilecektir. Basınç Yönetimli Sondaj anülüsteki sürtünmeye dayalı basınç kayıplarını kontrol ederek bunun gibi sondaj problemlerinin üstesinden gelinmesine imkân sağlayan yeni bir teknolojidir. Endüstri tam olarak tüm yararlarından haberdar olmadığından, bu tez henüz tam olarak bilinmeyen ve bu yüzden uygulamalarına önoluşum tam olarak sağlanmamış olan Basınç Yönetimli Sondajdaki tekniklerden bahsetmektedir.
Özet (Çeviri)
In the most of the drilling operations it is obvious that a considerable amount of money is spent for drilling related problems; including stuck pipe, lost circulation, and excessive mud cost. In order to decrease the percentage of non-productive time (NPT) caused by these kind of problems, the aim is to control annular frictional pressure losses especially in the fields where pore pressure and fracture pressure gradient is too close which is called narrow drilling window. If we can solve these problems, the budget spent for drilling the wells will fall, therefore enabling the industry to be able to drill wells that were previously uneconomical. Managed Pressure Drilling (MPD) is a new technology that allows us to overcome these kinds of drilling problems by controlling the annular frictional pressure losses. As the industry remains relatively unaware of the full spectrum of benefits, this thesis involves the techniques used in Managed Pressure Drilling with an emphasis upon revealing several of its lesser known and therefore less appreciated applications.