Investigation of the effect of dissimilar channel angular pressing method to the mechanical and microstuctural properties of 6061 aluminum alloy sheets
Değişik kanallı açısal presleme yönteminin 6061 aluminyum alaşımı plakaların mekanik ve iç yapısal özelliklerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 268419
  2. Yazar: ALP AYKUT KİBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL, PROF. DR. C. HAKAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Değişik Kanallı Açısal Presleme (DKAP) yöntemi plaka veya şerit malzemelerde çok ince taneli yapı oluşturulmasıyla üstün mekanik özellikler sağlayan bir Aşırı Plastik Deformasyon tekniğidir. Bu çalışmanın amacı, DKAP yöntemi ile 5 pasoya kadar deforme edilmiş 6061 Al alaşımı şeritlerin mekanik özelliklerindeki iyileşmenin ve mikroyapısal değişimlerin incelenmesidir. Sertlik ve mukavemet gibi mekanik özelliklerde belli bir gerinim miktarına kadar mikroyapısal değişimlere bağlı olarak iyileşme gözlenmiştir. Bu mikroyapısal değişimler DKAP işlemi görmüş numunelerin X-ışını kırınımı, tarama ve geçirim electron mikroskopları (SEM ve TEM) analizleri ile karakterize edilmiş ve tanecik oluşumu, dislokasyon yoğunluğunda ve davranışlarında değişimler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dissimilar Channel Angular Pressing (DCAP) method is an effective Severe Plastic Deformation (SPD) technique to improve the mechanical properties of sheets or strips by producing ultrafine grains. The aim of this study is to investigate the evolution of the microstructure and the improvement in mechanical properties of 6061 Al-alloy strips deformed by DCAP up to 5 passes. Mechanical properties such as hardness and strength have been observed to increase up to a certain strain level depending on the microstructural evolution. These microstructural changes were investigated by the characterization studies of XRD, SEM and TEM analysis of the DCAPed samples indicating the subgrain formation, changes in the dislocation density and dislocation behaviors.