Morphable 3D facial animation based on thin plate splines
İnce levha eğrisi temelli dönüştürülebilen 3B yüz animasyonu
  1. Tez No: 268444
  2. Yazar: AYSU ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüzdeki duygu ve ifadelerinin bir yüzden başka bir yüze aktarılabilmesi için yeni bir üç boyutlu (3B) yüz animasyonu yöntemi sunmaktır. Bu amaçla, ince levha eğrileri ile düzgün ve gerçekçi yüz modelleri canlandırılmıştır. İfadesiz yüz modelleri canlandırılmış ve ifadeli gerçek yüz modelleri ile karşılaştırılmıştır. Tüm yüz modelleri, deneklerden 3B yüz tarayıcısı ile elde edilmiştir.Poz ve boyut normalleştirme için yüz modellerinin önişlemesi sonrasında, kas ve kırışıklık kontrol noktaları ifadesiz kaynak yüzün üzerine insan anatomisine uygun şekilde yerleştirilmiştir. Taban modeldeki kontrol noktalarını ve etkilenen yüz bölgelerini belirlemek için Yüz Hareketi Kodlama Sistemi (Facial Action Coding System - FACS) kullanılmıştır. Kaynak yüzün ifadeli yüz verisinden, kontrol noktalarının ifade sonrası son konumları elde edilmiştir. Sonrasında kontrol noktaları, yüzdeki işaretler ve kesintisiz dönüşüm (morphing) işlevi olarak ince levha eğrileri kullanılarak hedef yüze taşınmıştır. Son olarak ifadesiz hedef yüz, kontrol noktaları ve ince levha eğrileri vasıtasıyla canlandırılmıştır.Bahsi geçen yöntemi gözde canlandırmak için, Boğaziçi Veritabanı'nda bulunan ve farklı hareket birimlerinden (action unit) oluşan ifadelere sahip tarama verileri kullanılmıştır. Bu çalışma esnasında, beş alt yüz ve üç üst-yüz hareket birimi canlandırılmıştır. Deneysel sonuçlar için, bir insan deneğinin 3B ifadesiz yüz tarama verisi üzerinde yüz ifadeleri yaratılmış ve yaratılan bu sentetik yüzler, aynı deneğin veri setinde bulunan, aynı yüz ifadeleri ile taranmış gerçek 3B yüz verileri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present a novel three dimensional (3D) facial animation method for morphing emotions and facial expressions from one face model to another. For this purpose, smooth and realistic face models were animated with thin plate splines (TPS). Neutral face models were animated and compared with the actual expressive face models. Neutral and expressive face models were obtained from subjects via a 3D face scanner.The face models were preprocessed for pose and size normalization. Then muscle and wrinkle control points were located to the source face with neutral expression according to the human anatomy. Facial Action Coding System (FACS) was used to determine the control points and the face regions in the underlying model. The final positions of the control points after a facial expression were received from the expressive scan data of the source face. Afterwards control points were transferred to the target face using the facial landmarks and TPS as the morphing function. Finally, the neutral target face was animated with control points by TPS.In order to visualize the method, face scans with expressions composed of aselected subset of action units found in Bosphorus Database were used. Fivelower-face and three-upper face action units are simulated during this study. Forexperimental results, the facial expressions were created on the 3D neutral facescan data of a human subject and the synthetic faces were compared to thesubject?s actual 3D scan data with the same facial expressions taken from thedataset.