Inter-connected flexray and can networks for in-vehicle communication: Gateway implementation and end-to-end performance study
Araç içi haberleşme için birbirine bağlı flexray ve can ağları: Ağ geçidi (gateway) uygulaması ve uçtan uca başarım çalışması
  1. Tez No: 268443
  2. Yazar: MELİH ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. ECE GÜRAN SCHMİDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Günümüz otomobillerinde artan elektronik birim kullanımı daha güçlü araba içi haberleşme protokollerine olan ihtiyacı doğurmaktadır. FlexRay protokolü ortaya çıkan bu ihtiyacı karşılayabilecek özelliklere sahip, kararlı, hatalara dayanıklı ve hızlı bir haberleşme protokolüdür. Bugünün defakto araç içi haberleşme protokolü CAN ve geleceğin defakto araç içi haberleşme protokolü FlexRay gelecekte, otomobillerde eş zamanlı olarak yer almaları beklenmektedir. Bu iki ağ arasındaki veri haberleşmesi ağ geçiti (gateway) birimleri ile gerçekleştirilecektir. Bu tezde, Ağ Geçidi ile bağlanmış FlexRay-CAN ağlarının uçtan uca başarımı ve aynı zamanda Ağ Geçidi işlem süresi ve çalışırlığı değerlendirilmiştir. Gerçekçi mesaj kümesi ile çeşitli çizelgeleme yaklaşımlarına göre gerçekleştirilen deneylerin sonuçları sunulmuş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing use of electronic components in today?s automobiles demands more powerful in-vehicle network communication protocols. FlexRay protocol, which is expected to be the de-facto standard in the near future, is a deterministic, fault tolerant and fast protocol designed for in vehicle communication. The current de-facto in-vehicle communication standard, CAN, and the future in-vehicle communication standard FlexRay will exist together in future cars. Data exchange between these two standards will be performed via Gateway units. In this thesis, end-to-end performance of a FlexRay-CAN network connected by a Gateway is evaluated as well as Gateway functionality and processing delay. The results of the experiments, which are performed for a realistic message set with various scheduling schemes, are presented and discussed.