Nanosim: A simulation framework for nanoscale molecular communication networks
Nanosim: Nano-ölçekli moleküler iletişim ağları için benzetim çerçevesi
- Tez No: 268445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BARIŞ AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Belirli işlevleri yerine getirmek için işbirliği yaparak haberleşen ve bilgi paylaşan bir kaç nanomakine nano ağ olarak tasavvur edilir. Boyutları ve kabiliyetlerinden dolayı, geleneksel haberleşme paradigmaları, sadece bir kaç atom veya molekülden oluşabilen ve birkaç nanometre boyutlarında olabilen nanomakinelerin arasındaki haberleşme için kullanılamaz. Bunun yerine, moleküler haberleşme nano-ölçekli haberleşme paradigması için gelecek vadeden bir çözüm yaklaşımıdır. Fakat, moleküler haberleşme, nano-ölçekli haberleşme ve nano ağları nano-ölçekli vücut alanı ağı, nano-ölçekli moleküler bilgisayarlar gibi birçok uygulamada gerçekleştirmek için detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Bu tezde, nano-ölçekli moleküler haberleşme ağları için bir benzetim çerçevesi sunulmuştur. Çerçevenin amacı nano ağları daha iyi anlayabilmek ve yeni haberleşme teknikleri ve teorik sonuçları onaylamak için deneysel benzetim aracı sağlamaktır. NanoSim çerçevesi, geniş kullanım alanı bulunan ağ simülatörünün (ns-2) temel bileşenleri üzerine geliştirilmiştir. NanoSim difüzyon, motor-temelli ve oluklu bağlantı-temelli moleküler iletişim kanalları için benzetim modülleri içerir. NanoSim'in detayları tartışılmış ve NanoSim'in doğrulaması için bazı fonksiyonel senaryolar tanımlanmıştır. Buna ek olarak, bu fonksiyonel senaryoların nümerik analizleri ve deneysel sonuçları sunulmuştur. Bu deneysel ve nümerik sonuçlar karşılaştırılarak, NanoSim'in doğrulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A number of nanomachines that cooperatively communicate and share information in order to achieve specific tasks is envisioned as a nanonetwork. Due to size and capabilities of nanomachines, the traditional communication paradigms cannot be used for nanonetworks in which network nodes may be composed of just several atoms or molecules and scale on the orders of few nanometers. Instead, the molecular communication is a promising solution approach for nanoscale communication paradigm. However, molecular communication must be thoroughly investigated to realize the nanoscale communication and nanonetworks for many envisioned applications such as nanoscale body area networks, nanoscale molecular computers. In this thesis, a simulation framework (NanoSim) for nanoscale molecular communication networks is presented. The objective of the framework is to provide a simulation experimental tool in order to create a better understanding of nanonetworks and facilitate the development of new communication techniques and validation of theoretical results. The NanoSim framework is built on top of core components of widely used network simulator (ns-2). It incorporates the simulation modules for various nanoscale communication paradigms based on diffusive molecular, motor-based and gap junction-based molecular communication channels. The details of NanoSim are discussed and some functional scenarios are defined to validate NanoSim. In addition to this, the numerical analyses of these functional scenarios and the experimental results for them are presented. The validation of NanoSim is done by comparing these experimental and numerical results.