Calibration of conventional measurement transformers against harmonic components by using field measurements of optical transducers and resistive-capacitive voltage transformers
Konvansiyonel ölçü transformatörlerinin, optik dönüştürücüler ve rezistif-kapasitif gerilim transformatörleri ile yapılan saha ölçümleri kullanılarak harmoniklere yönelik kalibrasyonu
- Tez No: 268446
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Güç kalitesi bileşenleri olan gerilim ve akım harmoniklerinin okunmasında mevcut gerilim ve akım ölçü transformatörlerinin yanlış sonuçlar verdiği literatürdeki bilgilerden anlaşılmaktadır. Elektrik iletim ve dağıtım sistemlerinde kullanılan konvansiyonel akım ölçü transformatörlerinin bant genişlikleri en çok 1.5-2 kHz değerine ulaşabilmektedir. Konvansiyonel gerilim transformatörleri için ise bu değer daha da düşüktür. Bu transformatörlerin bazı frekans aralığındaki gerilimleri olduğundan daha fazla, bazılarını ise daha az ölçtüğü de bilinmektedir. Ayrıca konvansiyonel akım ve gerilim transformatörlerinin ana bileşen ölçümünde yaptıkları faz kaymaları yüzünden kayıplar ve verimlilik de sağlıklı bir şekilde hesaplanamamaktadır. Bu çalışmada mevcut konvansiyonel ölçü transformatörleri ve yeni teknoloji ölçü transformatörleriyle eşzamanlı ve aynı fiderde yapılan ölçümler sayesinde, konvansiyonel ölçü transformatörlerinin frekansa ve dolayısıyla harmoniklere bağlı olarak yaptıkları genlik ve faz ölçüm sapmaları ortaya çıkarılmış ve değerlendirilmiştir. Bu ölçüm sapmalarını kalibre edebilmek amacıyla farklı konvansiyonel ölçü transformatörü tipleri için genlik katsayıları ve faz kaymaları belirlenmiştir. Bu çalışma sayesinde konvansiyonel ölçü transformatörleri ile toplanacak olan veriler de harmonik bileşen açısından artık doğru ve gerçekçi olabilecektir. Bu husus, harmonik ve interharmoniklerle ilgili olarak gelecekte konulması muhtemel hassas sınırların aşılıp aşılmadığının tespiti ve cezai yaptırım durumları için büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known from the literature that conventional voltage and current transformers measure inaccurate values for voltage and current harmonics which are parts of power quality. Maximum bandwidth of conventional current transformers, which are used in electricity transmission and distribution systems, is 1.5-2 kHz and it is lower for conventional voltage transformers. Also, it is known that; voltages in some frequency spectrum are measured higher and voltages in another frequency spectrum are measured lower by the conventional voltage transformers. Furthermore, because of the phase shift of fundamental component caused by the conventional current and voltage transformers, losses and efficiency can not be calculated accurately. In this work, through the simultaneous measurements taken at the same feeder by both conventional transformers and new technology measurement transformers; amplitude and phase shift errors which are caused by conventional transformers depending on frequency and so harmonics, are examined and evaluated. Amplitude coefficients and phase shifts are determined for different types of conventional transformers to be able to calibrate measurement deviation. Through this work, measured data by conventional transformers will be accurate and realistic in terms of harmonic components. This matter is important to determine whether the accurate limits which will be set in the future possibly concerning with harmonics and interharmonics, are surpassed or not; also for punitive sanction.