Evaluating the use of satellite based precipitation estimates for discharge estimation in ungauged basins
Ölçüm araçlarının olmadığı havzalarda akım tahmininin uydu bazlı yağış tahminleri kullanılarak değerlendirilmesi
- Tez No: 268488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hidroelektrik enerji, yenilenebilir, temiz ve doğaya etkisinin az olması sebebiyle; sosyal ve ekonomik gelişim sürecinde önemli bir role sahiptir. Üzerinde çalışılan bir alanın hidroelektrik potansiyeline karar vermede ön koşul, o alandaki ölçüm araçlarının mevcudiyetidir. Ancak, Türkiye'de kullanılabilir ölçüm araçları oldukça sınırlıdır ve sayıları son yıllarda azalmıştır. Bu sebeple, uydu tabanlı yağış tahminleri, ölçüm araçları olmayan havzalarda önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin kuzeydoğusunda yer alan Çoruh Havzası, hidrolojik modelleme uygulaması için seçilmiştir. Model için gereken yağış girdi verisi meteoroloji istasyonlarındaki gözlemlerden ve Tropical Rainfall Measuring Mission (TRMM) uydusundan temin edilmiştir (3B42 ve 3B43). TRMM uydusu, yağış dağılımını gözlemlemekte ve araştırılmasında kullanılmaktadır. TRMM üzerindeki yağış radarı, uzaydan yağış ölçüm tahmini yapan ilk radardır. Bilinen bir hidrolojik model olan HEC-HMS, her iki yağış verisini de kullanarak, 2005 ve 2003 su yılları için Çoruh Havzasına uygulanmıştır. Akım simülasyonu ve su miktarı dengesinde elde edilen farklı sonuçların ayrımı, akım gözlem istasyonundan elde edilen sonuçlarla kıyaslanarak yapılmıştır. İstatistiksel kriterler, TRMM 3B42 ürünü ile elde edilen model simülasyonu sonuçlarının, ölçüm istasyonu olmayan havzalarda su potansiyeli belirlemede umut verici sonuçlar verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
For the process of social and economic development, hydropower energy has an important role such as being renewable, clean, and having less impact on the environment. In decision of the hydropower potential of a study area, the preliminary condition is the availability of the gages in the area. However, in Turkey, the gages in working order are limited and getting decreased in recent years. Therefore, the satellite based precipitation estimates has been gaining importance to predict runoff for ungauged basins. In this study, Çoruh basin, which is located in the north-eastern part of Turkey, is selected to perform hydrologic modeling. The input precipitation data for the model are provided from the observations at meteorological stations and the Tropical Rainfall Measuring Mission (TRMM) satellite products (3B42 and 3B43). TRMM satellite is used to monitor and study the rainfall distribution. The precipitation radar on the TRMM is the first radar to make precipitation estimation from the space. Using both precipitation data, HEC-HMS, being well known hydrological model, is applied to the Çoruh Basin for 2005 and 2003 water years. To distinguish the differences in the runoff simulations and water budget, comparisons are done with respect to flow monitoring stations. Statistical criteria show that model simulation results obtained from TRMM 3B42 products are promising in estimating the water potential in ungauged basins.