Seismic upgrade of deficient reinforced concrete frames using external systems
Yetersiz betonarme çerçevelerin dıştan bağlı sistemler kullanılarak sismik güçlendirilmesi
- Tez No: 268504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'de sismik olarak aktif olan bölgelerde güçlendirmeye gereksinimi olan büyük bir yapı stoğu bulunmaktadır. Bina sakinlerine verilen rahatsızlığı asgari seviyeye getirmek ve binanın işlevine müdahale etmemek için alternatif güçlendirme yöntemleri arasından harici güçlendirme metotları tercih edilebilir. Bu çalışma yetersiz betonarme çerçeveleri dışarıdan bağlanmış yapı bileşenleriyle iyileştirilmesine dair deneysel bulguları vermektedir. Dışarıdan bağlı betonarme perde duvarla, çelik çerçevelerle ve çelik plaka perdeyle güçlendirilmiş numuneler ve bir 1/3 ölçekli referans betonarme çerçeve sabit eksenel yük altında ve artan tersinir deplasman çevrimleriyle test edilmiştir. Betonarme çerçevelerdeki detaylar Türkiye'deki mevcut yapı stoğunda bulunan benzer yetersizliklere sahiptir. Test sonuçları harici iyileştirme yöntemlerinin yetersiz betonarme çerçevelerin yanal rijitliğini ve dayanımını oldukça artırabildiğini göstermiştir. Davranışları sayısal modellemeler ile incelemek amacıyla sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, dinamik analiz yapmak amacıyla numunelere uygun tek serbestlik dereceli modeller oluşturulmuştur. Sonuçlar dış güçlendirme sistemlerinin etkin deformasyon kontrolü sağlayacağına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
There is a large building stock in seismic regions of Turkey that require seismic upgrades. In order to minimize the disturbance to occupants and not to intervene with the functioning of the building, external strengthening methods can be preferred among different alternatives. This study reports the experimental findings on the upgrading of deficient reinforced concrete frames with external installed structural components. Specimens strengthened with an externally reinforced concrete shear wall, external steel frames, steel plate shear wall and one as-built reference 1/3-scale portal frame specimens were tested under constant gravity load and increasing cyclic displacement excursions. The RC frames had deficiencies those mimic the existing deficient building stock in Turkey. The test results showed that the external upgrading can increase both the lateral stiffness and strength of deficient RC frames considerably. Finite element analyses were conducted to specimen models to investigate the behaviors numerically. Furthermore, corresponding single degree of freedom (SDOF) models of specimens were generated to perform dynamic analysis. Results show the importance of hysteretic response and enhancement of energy dissipation capability with drift control.