Becoming a neo-liberal city: Ankara North Entrance Urban Transformation Project
Neo-liberal bir kent olmak: Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi
  1. Tez No: 268505
  2. Yazar: NAZLI AYŞE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Neoliberalizmin küreselleşme hareketinin dolaylı sonuçlarından biri olarak kentsel mekankarlı bir meta haline dönüştü. 1970'lerden itibaren küreselleşme kavramı politik ve ekonomik ilişkilerin tüm dünya üzerinde güncel koşullar altında yeniden tanımlanmasına sebep oldu. Bir yandan ulus devletin politik ve ekonomik yapısı değişirken, reel üretimin yer aldığı eski sanayi merkezlerinin çekiciliğini yitirmesine sebep oldu. Bu durumun sonuçlarından biri de özellikle gelişmiş ülkelerde kentsel mekanın yeniden yapılandırılması ihtiyacının dolayısıyla `kentsel dönüşüm' kavramının ortaya çıkmasıdır. Diğer yandan Türkiye'de de, son dönemde, hernekadar kendi öznel koşulları ve farklı sebepleri çerçevesinde gibi gözükse de, neoliberalizmin etkisiyle kentsel dönüşüm projeleri hızlı bir şekilde uygulamaya konuldu.Bu tezin temel amacı Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesini, kentsel dönüşüm kavramını kapitalist işleyişin tipik bir temsili olarak kabul edip ve ayrıca ulus devletin değişen rolünü de göz önüne alarak, 20. yüzyılın sonlarında Avrupanın 3 büyük şehri olan Londra, Paris, ve Berlin'de uygulanan büyük projeler ile karşılaştırarak incelemektir.Bu projeleri uygulama ve süreç açısından karşılaştırıken kullanılaca kriterler ise; birincil olarak projenin ölçek ve kent içindeki yerleşimi; bunu takiben projelerin uygulanmasının arkasındaki sebepler ve bu sebeplerin meşrulaştırılma süreçleri; üçüncü olarak parasal kaynak sağlanma biçimleri; dördüncü olarak ise kentsel tasarım politikası yapılmasının ardındaki yönetsel hareketler; beşinci olarak mimari veriler ve sonuç ürünler; En son olarak ise kentlilerin bu konuya karşı anlayışları ve konuyla ilgili profesyonelleri de dahil olduğu sosyal ajanların etkinlikleri ve rolleri tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Urban space has begun to be commodified to full extent by the affect of neoliberalism, which is bared upon free flow of capital over a global network of cities. By 1970?s, the phenomenon of globalization made social, political and economic relations all around the world to be redefined under these circumstances. While nation states were altering their role in favor of capital power, early centers of production have come to lose their attractiveness and functions, and in especially developed countries there emerged necessity for the notion of ?urban transformation?. On the other hand, in Turkey, urban transformation projects have begun to be applied lately, under specific conditions and with different reasons, but still under neo-liberal hegemony.The aim of this thesis is to make a comparative analysis of ?Ankara North Entrance Urban Transformation Project? by understanding the notion of urban transformation together with altered role of nation state at the age of neoliberalism, by comparatively analyzing grand transformation projects applied at three capital cities in Europe, namely, London, Paris, and Berlin, during late 20th century.The comparison criteria for project preparation and application processes of the case of Ankara and European examples are, first, the scale and location within the city; second, reasons of application in terms of their legitimating processes; third, the ways of providing financial resources for projects; fourth, administrative dimension of urban policy making; fifth, architectural domain of the projects; and lastly participation conditions of urban inhabitants and social agents, including the professionals.