Multiobjective hub location problem
Çok amaçlı merkez üssü yer seçimi problemi
  1. Tez No: 268518
  2. Yazar: ARAS BARUTÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÖKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada iki amaçlı merkez üssü yer seçimi probleminin etkin yüzeyine yaklaşmayı amaçlayan iki aşamalı bir çözüm yaklaşımı önerilmiştir. Birinci aşamada merkez üslerinin ağ üzerindeki yerlerini belirlemek için bir evrimci algoritma geliştirilmiştir. İkinci aşamada ise, baskınlık ilişkilerine dayalı bir sınırlama prosedürü geliştirilmiş ve yerleri belirlenen merkez üslerinin atama alt problemleri belirlenen sınırlara göre çözdürülmüştür. İki aşamalı yaklaşım Avusturalya Postası verileriyle denenmiş ve yaklaşımın etkin yüzeylere başarıyla yaklaştığı görülmüştür. Buna ek olarak, karar vericinin ilgilendiği alanlardaki çözümleri bulmak için etkileşimli bir prosedür önerilmiştir. Bu prosedürde, karar vericinin tercihleri kademeli olarak kullanılmakta ve arama ilgilenilen alanlara doğru yönlendirilmektedir. Yapılan bazı testler sonucunda, etkileşimli prosedürün karar vericinin ilgilendiği alanlara yakınsadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we propose a two-phase solution approach for approximating the efficient frontier of a bicriteria hub location problem. We develop an evolutionary algorithm to locate the hubs on the network as the first phase. In the second phase, we develop a bounding procedure based on dominance relations and using the determined bounds, we solve the allocation subproblem for each located hub set. The two-phase approach is tested on the Australian Post data set and it is observed that our approach approximates the entire efficient frontier well. In addition, we suggest an interactive procedure to find the solutions that are in the decision maker?s preferred region of the solution space. In this procedure, we progressively incorporate the preferences of the decision maker and direct the search towards the preferred regions. Based on some computational experiments, it is observed that the interactive procedure converges to the preferred regions.