Assessment of slope stability for a segment (Km: 25+600-26+000) of Antalya-Korkuteli highway
Antalya-Korkuteli karayolunun bir kesimi (Km: 25+600-26+000) için şev duraylılığının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 268529
  2. Yazar: HURİYE ASLI ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yeni yapılacak Antalya-Burdur Ayrımı Korkuteli Yolunun Km:25+500-26+000 arasındaki kesiminde bulunan ve çok çatlaklı kireçtaşı içinde yer alan kaya yarma şevlerinde, şev duraysızlık problemleri bulunmaktadır.Bu çalışmanın amacı, kaya yarma şevlerde bununan birimlerin mühendislik jeolojisi özelliklerini incelemek, şev stabilitesini değerlendirmek ve problemli kesimler için çözüm önermektir.Bu çerçevede, saha ve laboratuvar çalışmaları yapılmıştır. Kaya yarma şevlerde, bej-gri, ince taneli fosilli ve çok çatlaklı kireçtaşı bulunmaktadır. Ana süreksizlikler olarak, kayaçta iki eklem takımı ve bir tabaka mevcuttur. Yapılan kinematik analizlere göre, Km: 25+900'de düzlemsel kayma beklenmektedir. Trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek kaya düşmeleri dışında, limit denge analizlerine göre palyeli şevlerde herhangi bir duraysızlık problemi bulunmamaktadır. Bu tezde, palyeli kaya yarma şevler için, tel kafes ve fiberle güçlendirimiş şatkrit kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The cut slopes at a segment between Km 25+600 and 26+000 of the Antalya-Burdur Breakaway-Korkuteli State Road to be newly constructed have slope instability problems due to the existence of highly jointed limestone.The purpose of this study is to investigate the engineering geological properties of the units exposed at three cut slopes, to assess stability of the cut slopes, and to recommend remedial measures for the problematic sections.In this respect, both field and laboratory studies have been carried out. The limestone exposed at the cut slopes are beige to gray, fine grained, fossiliferous, and highly jointed. It has two joint sets and a bedding plane as main discontinuities. The kinematic analysis indicates that planar failure is expected at Km: 25+900. Limit equilibrium analysis show that the cut slopes with bench have no slope instability problems except rockfalls which endanger the traffic safety. In this thesis it is recommended to covering the cut slope with wire mesh and fibre reinforced shotcrete.