Cap rock integrity in CO2 storage
CO2 depolamada örtü kayaç bütünlüğü
  1. Tez No: 268528
  2. Yazar: CHANTSALMAA DALKHAA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER OKANDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
İklim değişikliğinin önemli faktörlerinden biri olan, atmosferdeki CO2 miktarını azaltmanın yollarından biri, CO2'i tutmak ve jeolojik formasyonlara enjekte etmektir. Karbonu tutma ve depolama ile ilgili olarak en önemli husus, yüksek konsantrasyondaki CO2'nin teklikeli olması nedeniyle, depolanan CO2'nin geri atmosfere ve yer altı su kaynaklarına karışıp karışmayacağıdır.Bu kaybı önlemek için, olası kaçak çıkışları ve bunu tetikleyen mekanizmalar belirlenmeli ve çalışılmalıdır. Kaçakların nedeninin, CO2- kayaç etkileşimi ve CO2- kuyu çimentosu etkileşimi olduğu bilinmektedir.Bu çalışmada, CO2 depolama sırasında, Sayındere formasyonunda gerçekleşebilecek çözünme ve çökme reaksiyonlarının belirlenmesi için deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Ayrıca, ToughReact yazılımı kullanılarak, yapılan deneyin modellemesi amaçlanmıştır. Sayındere formasyonu Türkiye'nin güneydoğusunda yer alan Çaylarbaşı petrol sahasının örtü kayacıdır.İnce kesit, elektron taramalı mikroskop analizleri ile ve sıvı analizleri sonuçları , CO2- örtü kayaç- su etkileşimi sonucunda örtü kayaçta bol miktarda bulunan kalsitin çözundüğünü göstermektedir.TOUGHREACT kodu kullanılarak dinamik deneyin simülasyonu yapılmıştır. Simülasyon sonucunda, Sayındere formasyonun ana minerali olan kalsit önce suda çözünmüş ve daha sonra geri çökelme oluştuğu görülmektedir. Simülasyonda örtü kayaçtaki gözenekte % 0.01 ve geçirgenlikte % 0.03 düşüş görülmüştür.CO2 ile doymuş su basıldıktan sonra, 25 yıl içinde Sayındere örtü kayaç mineral değişikliğinin simülasyonu da yapılmıştır. Ancak, bu simülasyon sonucunda, gözenek ve geçirgenlikte 0.001 % ve 0.004 % artış göstermektedir ki bu da eğer sahada CO2 depolanması planlanacak ise, Sayındere örtü kayaç bütünlüğü takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
One way to reduce the amount of CO2 in the atmosphere for the mitigation of climate change is to capture the CO2 and inject it into geological formations. The most important public concern about carbon capture and storage (CCS) is whether stored CO2 will leak into groundwater sources and finally into the atmosphere.To prevent the leakage, the possible leakage paths and the mechanisms triggering the paths must be examined and identified. It is known that the leakage paths can be due to CO2 - rock interaction and CO2 ? well interaction.The objective of this research is to identify the geochemical reactions of the dissolved CO2 in the synthetic formation water with the rock minerals of the Sayındere cap rock by laboratory experiments. It is also aimed to model and simulate the experiments using ToughReact software. Sayındere formation is the cap rock of the Caylarbasi, a southeastern petroleum field in Turkey.The mineralogical investigation and fluid chemistry analysis of the experiments show that calcite was dissolved from the cap rock core as a result of CO2- water- rock interaction.Using the reactive transport code TOUGHREACT, the modeling of the dynamic experiment is performed. Calcite, the main primary mineral in the Sayındere is dissolved first and then re-precipitated during the simulation process. The decreases of 0.01 % in the porosity and 0.03% in permeability of the packed core of the Sayındere cap rock are observed in the simulation.The simulation was continued for 25 years without CO2 injection. However, the results of this simulation show that the porosity and permeability are increased by 0.001 % and 0.004 %, respectively due to the CO2-water-rock mineral interaction. This shows that the Sayındere cap rock integrity must be monitored in the field if application is planned.