Mobil tasarsız ağlarda mesh tabanlı multıcast yönlendirme protokolü
Mesh based multicast routing protocol in mobile ad-hoc networks
- Tez No: 268565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mobil tasarsız ağlar (Mobile Ad-Hoc Networks-MANETs), gelecekte kullanılarak kablosuz ağlar için anahtar bir teknoloji olarak ortaya çıkmıştır. Mobil tasarsız ağlar diğer geleneksel ağlardan farklı olarak, çok atlamalı yönlendirme, kolay ve daha ucuz bir üstün teknolojiye sahip olduğu için tercih edilip, kabul görmektedir.Bu tezde, anonsla birleştirilmiş multicast (Protocol Unified for Multicasting through Announcement-PUMA) protokolü için etkin kuyruk yapısına dayanan bir multicast yönlendirme protokolü (Efficient Queue for Protocol Unified for Multicasting through Announcement-EQ-PUMA) geliştirilmiştir. Geliştirilen EQ-PUMA protokolü mobil tasarsız ağlarda çalışmaktadır. Geliştirilen EQ-PUMA protokolünün deneysel sonuçları PUMA protokolüyle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, geliştirilen EQ-PUMA protokolü PUMA protokolünden daha verimli olduğunu ve paket kaybının daha az olduğu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Mobile Ad-Hoc Networks (MANETs), are emerged as key technology of the wireless networks future usage. Unlike other traditional Networks, MANETs have been adopted and accepted advantage of multi-hop routing, and more easier and cheaper teknniques.In this thesis, using an protocol unified for multicasting through announcement (PUMA), an efficient queue for PUMA protocol (EQ-PUMA) multicast protocol have been developed. The developed protocol works with MANET networks. Using java programming language, a comparison between PUMA and EQ-PUMA has been made. Experimental results of the developed EQ-PUMA protocol has been compared with the PUMA protocol. Obtained results shows that the developed EQ-PUMA protocol shows more efficient and minimize packet dropping more than PUMA protocol.