Tedarikçi seçiminde analitik şebeke prosesi ve amaç programlama bütünleşik yaklaşımı: Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş.'de bir uygulama
An intagrated approach using analytic network process and goal programming for supplier selection: A case study in Turk Tractor
  1. Tez No: 268575
  2. Yazar: İLKNUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tedarikçi seçimi, ölçülebilen ve ölçülemeyen faktörleri içeren bir çok kriterli karar verme problemidir. Günümüz rekabet ortamında, fiyat ve kalite şartlarının yanı sıra, belirlenen zaman ve miktarda yapılmayan dağıtımlar, satın alma işlemlerindeki en büyük başarısızlıktır. Bu çalışmada, çok ölçütlü ve çok amaçlı bir karar problemi olarak ele alınan tedarikçi seçimi için, Analitik Şebeke Prosesi (AŞP) ve Karışık Tamsayılı Doğrusal Amaç Programlama (KTDAP) modelini kullanan bir bütünleşik yaklaşım sunulmaktadır. Uygulamanın ilk aşamasında, tedarikçi seçiminde etkili olan kriterler, uzman görüşleri alınarak değerlendirilmiş; Super Decisions 1.6.0 programı ile kriter ve tedarikçi ağırlıkları elde edilmiştir. İkinci aşamasında ise, ANP sonuçları, KTDAP modelinde bir amaç fonksiyonu katsayıları olarak yer almış; model, amaçların önceliklerine göre ordinal sıralama ve sıralı çözüm yöntemi ile GAMS programı kullanılarak çözülmüştür. Sonuç olarak, karar vericiye ihtiyaçları doğrultusunda, en uygun tedarikçi kombinasyonları sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Suplier selection is a multi-criteria desicion making problem that includes both qualitative and quantitative factors. In today's competitive environment, as well as the price and the quality requirements, the deliveries not realised with the determined amount and on time are the major failures in the purchasing. In this study for supplier selection, handled as a multi-attribute and a multi-objective decision problem, an integrated approach whıch uses Analytic Network Process (ANP) and Mixed Integer Linear Goal Programming (MILGP) model is presented. For the application, the criteria were evaluated by the specialist?s opinions; the final weights of the criteria and the suppliers by using Super Desicions 1.6.0 software. Thereafter, the ANP results were used as coefficients of an objective function in MILGP; according to the priorities of the objectives, model is solved with ordinal ranking and sequential solution method by using GAMS software. Consequently, the most suitable supplier combination has been composed according to the firm? s requirements.