Farklı hızlı prototipleme cihazlarında üretilen parçaların üretim zamanı ve maliyet açısından karşılaştırılması
A comparing of parts produced at different rapid prototyping machines in term of production time and cost
  1. Tez No: 268577
  2. Yazar: SERHAT APAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma; hızlı prototipleme cihazlarında üretilmesi planlanan parçalara uygun cihazın tespiti için kullanılan ?üretim zamanı ve maliyet? etkilerini karşılaştırmalı olarak incelenmesini kapsamaktadır. Hedeflenen kapsamın çalışma dahilinde olabilmesi için, cihaz seçiminde etkili olan kriterler dikkate alınarak bir model seçilmiştir. Seçilen model farklı Hızlı Prototip Üretimi cihazlarında inşa edilmiş ve inşa aşamasında kullanılan cihazların farklı çalışma tekniklerine sahip olması ile endüstride yaygın kullanılır olmasına dikkat edilmiştir. Bu hızlı prototipleme teknikleri; ısıtarak toz bağlama, yapıştırıcı ile toz bağlama, sıvayarak harç yığma ve tarayarak ışıkla kür teknikleridir. Üretim süreci; inşa öncesi hazırlık işlemleri, inşa aşaması ve inşa sonrası işlemler olmak üzere üç ana bölüme ayrılmıştır. Her bölümde gözlem ve incelemeler yapılarak üretim zamanı ve maliyete etkili olan unsurlar tespit edilerek zaman ölçümleri yapılmıştır. Modellerin üretim sürecinde elde edilen üretim zamanı ve maliyet açısından etkili bulguların karşılaştırmalı incelemesi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, en kısa üretim zamanı ve maliyet sergileyen teknik yapıştırıcı ile toz bağlama iken en uzun üretim zamanı ve en yüksek maliyeti gösteren tarayarak ışıkla kür tekniği olmuştur. Tekniklerin çalışma prensipleri arasındaki farklılıklar ve bu farkların üretim zamanı ve maliyete etkisi karşılaştırmalı olarak yorumlanarak, üretilebilirlik dışında değerlendirme yapıldığında uygun cihaz seçimi için önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışma ile, hızlı prototip üretimi cihazlarında planlanan üretimlerde, uygun cihaz seçimi için verilecek kararın doğruluğunu arttırabilecek veriler endüstrinin bilgisine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, rapid prototyping machines for the planned production of the device used to detect the effects of the production time and cost includes a review of the comparative. Intended to be within the scope of the study; the device is effective in the selection criteria, taking into account a model is chosen. Selected models were built in different rapid prototyping manufacturing and construction phases of the device used in the possession of devices with different operating techniques commonly used in industry have been sure. This rapid prototyping techniques; selective laser sintering, glue binding the dust, fused deposition modeling, and stereolioraphy techniques are stockpiling. Production process; preparatory processes prior to construction, construction and construction phase of the process are then divided into three main sections. Observations made in each section and review the time and cost-effective production of the elements were measured to determine the time. Models obtained in the production process in terms of production time and cost effective analysis was carried out comparative findings. As a result, the shortest production time and cost adhesives that exhibit technical longest production time while connecting with dust and the highest costs shows the stereoliography technique has been cured with light. Technical differences between the working principles and production time and cost impact of this difference is being interpreted in comparison, produced outside of maintainability evaluation is made recommendations for selection of suitable devices are found. In this study, rapid prototype production devices in the planned production, the decision for selection of suitable devices that may increase the accuracy of the information was presented to industry data.