Betonun basınç ve çekme dayanımı ile elastisite modülü arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
A research on the relationship between compressive and tensile strength of concrete with modulus of elasticity
- Tez No: 268618
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ŞÜKRÜ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Betonarme yapılarda, yapı güvenliği için en önemli unsurlardan birisinin betonun kalitesi olduğu bilinmektedir. Beton kalitesi denildiğinde, akla gelen ilk husus betonun basınç dayanımı ve buna bağlı olarak, çekme dayanımı ve elastisite modülü gibi özellikler gelmektedir.Beton gevrek bir malzeme olduğu için, Elastisite Modülünün belirlenmesinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Uygulamada betonun basınç dayanımı değerinden yararlanılarak da betonun Elastisite Modülü belirlenebilmektedir. Ancak, uygulamadaki standartlara göre belirli bir beton basınç dayanımı için hesaplanan elastisite modülü değerinde az da olsa farklılıklar görülebilmektedir. Ayrıca, betonun çekme dayanımı ile Elastisite Modülü arasında da bir ilişkinin olması doğaldır.Yapılan bu çalışmada, betonun basınç ve çekme dayanımı ile Elastisite Modülü arasındaki ilişkiler deneysel olarak irdelenmiştir. Bu deneyler sonucunda görülmüştür ki; betonun basınç dayanımı arttıkça elastisite modülünün arttığı, betonun çekme dayanımının artması ile C 20 beton sınıfına kadar elastisite modülünde artış olduğu bu sınıf betonundan sonra ise yaklaşık olarak aynı kaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
On reinforced concrete structures, it?s known that the quality of concrete is one of the most important factor for structurel safety. For quality of concrete, compressive strength, depending on features such as tensile strength and modulus of elasticity, comes to mind first.Because of the fact that concrete is a brittle material, different methotds are used in determining the modulus of elasticity. In practice, modulus of elasticity for concrete can be determined by utilizing the value of concrete compressive strength. However, modulus of elasticity values calculated for a concrete compressive strength differences can be rarely seen according to the standarts specified in the application. In addition, having a relationship between the tensile strength and modulus of elasticity is also natural.In this study, experimental relationship between the compressive strength and tensile strength of concrete with the modulus of elasticity is discussed. As a result of these experiments, it is observed that modulus of elasticity increases, when the compressive strength increases; modulus of elasticity increases up to C 20 concrete class, after this class it is nearly the same, when the tensile strength increases.