Tekirdağ ili kaba yem üretimi, kapasitesi ve hayvan beslemedeki önemi
Rough Tekirdağ feed production, capacity and animal feeding the importance
  1. Tez No: 268619
  2. Yazar: HAKKI EKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ülkemizde, kaliteli kaba yem, çayır ve meralarımız ve yem bitkileri tarımı olmak üzere iki önemli kaynaktan üretilmektedir. Bu kaynaklardan doğal çayır ve meralarımız, uzun yılardır devam eden erken ve aşırı otlatmalar nedeni ile verim güçlerini kaybetmişlerdir. Kaliteli kaba yemin üretiminin diğer kaynağı tarla arazisi içerisinde yem bitkileri tarımı ise yetersizdir. Türkiye'de yaklaşık 11,2 milyon BBHB hayvan varlığı bulunmakta, bunların sadece yasama payı besin madde gereksinimlerini kaba yemlerle karşılamak için yılda ortalama 57 milyon ton kaliteli kaba yeme gereksinim duyulmakta, ancak kaliteli kaba yem üretimimiz 33 milyon ton düzeyinde kalmaktadır. Buna göre, ülkemizin kaliteli kaba yem açığı yaklaşık 24 milyon ton olmakta ve bu üretim düzeyimiz ile hayvanlarımızın yasama payı besin madde gereksinimlerinin ancak % 58'i karşılanabilmektedir. Ülkemizin ekolojik yapısı, kaliteli kaba yem açığını kapatmayı sağlayacak çayır ve mera alanlarına sahip olup pek çok yem bitkisini de basarıyla yetiştirmeye elverişlidir. Alınacak bilimsel, teknik, ekonomik ve sosyal önlemlerle yem bitkilerinin üretim alanlarının artırılması sağlanarak hayvancılığımızın özlemle beklediği kaliteli kaba yem sorunu çözülebilecektir (Alçiçek 2002).Bu araştırmada Tekirdağ ilinde üretimi yapılan Kaba Yemler ve kapasitesi araştırılarak Hayvan beslemedeki önemine değinilip, Türkiye ve Dünyadaki genel problemleri ele alınmıştır. Ülkemizde Karma Yem sanayinin dünü, bugünü incelenip, Tekirdağ ili Kaba Yem üretimi yıllara göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, high-quality forage, pasture and rangeland to agriculture and our food crops are produced from two main sources. Our natural meadows and pastures from these sources, many years earlier and ongoing because of excessive grazing have lost their power output. The other source of high quality crude feed production within the field of land for fodder crops in agriculture is inadequate. Turkey, approximately 11.2 million BBHB animal existence has, only the legislative share of nutrient requirements for forage in order to meet an annual average 57 million tonnes of high quality crude eating needs are, but the quality roughage our production 33 million tonnes level remains. Accordingly, our country is approximately 24 million tons of high quality forage is clear that production levels and share with our animals, our legislature, but 58% of nutrient requirements can be met. Ecological structure of our country, to provide high quality forage grasses and pasture areas close to open with the press and many of the forage plants suitable to grow. Will be scientific, technical, economic and social measures to increase production by providing fodder for livestock forage quality of our longing that problem will be solved (Alçiçek 2002).In this study, Tekirdağ Roughage production and the capacity to investigate whether the emphasis on animal nutrition, Turkey, and the general problems in the world are discussed. Mixed feed industry in our country's past, present investigation and Tekirdağ province Roughage production were examined by year.