Polimer betonların donma - çözülme etkisine dayanıklılığı
Durability of polymer concrete due to freeze - thaw effect
- Tez No: 268617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ŞÜKRÜ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kendilerine özgü yapıları ile pek çok alanda kullanılan polimerler günümüzde gerek inşaat gerekse diğer sektörlerde yaygın olarak yer almaktadır. İnşaat mühendisliğinde polimerler ana taşıyıcı yapı elemanı üretiminde kullanıldığı gibi mevcut malzemelerin iyileştirilmesinde veya dayanımlarının arttırılmasında da kullanılabilmektedirler.Polimerlerin beton üretiminde kullanılan çimento bağlayıcısının tümü veya bir kısmı yerine kullanılması ile polimer betonu elde edilir. Son yıllarda önem kazanan polimer betonu dünyada da geniş bir kullanım sahası bulmuştur. Özellikle hasara uğrayan yapıların onarım ve güçlendirilmesinde tamir malzemesi olarak sıkça kullanılmaktadır.Bu çalışmada; polimer betonların donma-çözülme etkisine dayanıklılığı incelenmiştir. Bu amaçla Reçine/Dolgu oranı; %10-%90, %15-%85, %20-%80 olan 3 farklı seri polimer beton numuneleri hazırlanmıştır. Sayı olarak, 3'er numuneden oluşan her bir basınç serisi için 28 günlük basınç dayanımları tespit edilmiştir. Ayrıca, 9'ar numuneden oluşan her bir donma-çözülme serisi için de donma sıcaklığı -10 0C, -20 0C ve -30 0C, çözülme sıcaklığı ise +5 0C alınarak 30 çevrim sonundaki ağırlık kayıpları tespit edilmiştir. Basınç ve donma-çözülme deneyleri sonucunda serilere ait basınç dayanımları ve ağırlık kayıpları birbirleriyle karşılaştırılmıştır.Yapılan deneyler sonucunda Reçine/Dolgu oranının artması ile polimer betonların basınç dayanımlarının ve donma-çözülme dayanıklılığının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Polymers, used in many fields with their own special structure, are taken place widespreadly in construction as well as in other sectors today. In civil engineering, polymers are used producing the main bearing building material and also improving and increasing the strength of materials in hand.Polymer concrete is obtained by using polymers instead of all cement or a portion of cement as connector in the production of concrete. Polymer concrete, gained importance in recent years, has also found a wide usage area in the world. It is frequently used especially in the damaged buildings to strength and to repair as a fixing material.In this study, durability of polymer concrete due to freze-thaw effect was investigated. 3 different series of polymer concrete specimens with resin/filler ratio 10%-90%, 15%-85%, 20%-80%, were prepared. Compressive strengths at 28 days were determined for each compressive strength series consisting 3 specimens. Also, weight loss at the end of 30 cycles for each freze-thaw series consisting 9 specimens have been identified by taking freezing temperatures as -10 0C, -20 0C , -30 0C and the thaw temperature as +5 0C. As a result of compressive strength and freze-thaw experiments, weight loss and compressive strength of each series were compared each other.As a result of experiments, compressive strength and freze-thaw durability of polymer concrete increased when the resin/filler ratio incerased.