Kayısı çekirdeği küspesi ve yemlik enzim kullanımının etlik piliçlerin performans ve bağırsak mikrobiyotası üzerine etkileri
Effects of apricot kernel meal and enzyme addition on broiler performance and gut microbiota
  1. Tez No: 268629
  2. Yazar: ULVİ ERKİN ŞENKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERSİN ŞAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada etlik piliçlerde, kayısı çekirdeği küspesi (KÇK) ve yemlik enzim kullanımın performans ve bağırsak mikrobiyotası üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada KÇK nın 3 farklı düzeyi (% 0, % 10, % 20) ile bir proteaz enzim karışımının ilavesinin (-/+) yemde 200g/ton kullanımının etkileri 3x2 faktöriyel deneme desenine uygun olarak araştırılmıştır. Araştırmada her bölmeye 4 hayvan düşecek şekilde 1 günlük erkek civcivler 30 bölmeye konulmuş toplam 120 etlik civciv kullanılmıştır. Çalışma 21 gün sürdürülmüştür. Denemenin sonunda bölmelerden rastgele alınan birer hayvan üzerinde bağırsak kanalı ve iç organların ağırlık ve uzunlukları ölçülmüş, bağırsak mikrobiyotası araştırılmıştır. Araştırma sonunda canlı ağırlık artışı ve yem tüketiminin en çok % 10 KÇK içeren gruplarda görülmüştür. KÇK nın özellikle % 20 kullanımıyla taşlık ve duodenum ağırlıklarında artışlar saptanmıştır. Performans ve sindirim organları değerlerine enzim ilavesinin etkisi saptanmamıştır. İleum mikrobiyotası incelendiğinde laktik asit bakterisi (LAB), enterobakteri ve maya sayılarının KÇK düzeyi ile enzim ilavesinden önemli düzeyde etkilendiği görülmüştür. Enzim ilavesinin özellikle KÇK içeren gruplarda LAB ve enterobakteri düzeyini arttırdığı saptanmıştır. Sonuç olarak etlik piliçlerde KÇK kullanımı % 10 kullanıldığında performans artışı görülmüştür. Daha yüksek kullanımda performansta gerilemeye neden olmuştur. Enzimle birlikte kullanımının ileum mikrobiyotasını etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, effects of apricot kernel meal (AKM) and feed enzyme on performance and intestinal microbiota were investigated on broilers. In the study, effects of 3 different levels of apricot kernel meal (0% , 10% , 20% ) and a protease enzyme mixture (-/+) 200g/ton in feed were investigated according to 3x2 factorial experimental design. In the present research, 4 animals in each experimental unit used to form 120 male chicks put in 30 divisions.The study continued for 21 days. In the end of the experiment, weight and length of intestinal tract and internal organs were measured and intestinal microbiota were investigated on one randomly chosen animal from every unit.At the end of the research, weight gain and feed intake were increased in 10% AKM fed groups. Gizzard and duodenum weights were found higher especially in 20% usage of AKM. Enzyme supplementation had no effect on performance parameters and digestive organs. However, lactic acid bacteria (LAB), enterobacteria and yeast counts were significantly affected by AKM levels and enzyme supplementation in ileum. The enzyme supplementation was increased the numbers of LAB and enterobacteria, especially in AKM fed groups. As a result, usage of 10% AKM in broiler feeds seen positive effect on performance. However, higher levels of AKM resulted in a decrease on performance parameters. In addition, supplementation of AKM with enzyme were positively affected the ileum microbiota.