Üç boyutlu Minkowski uzayında lightlike doğrultmanlı regle yüzeylerin eğrilik teorisi üzerine
On curvature theory of ruled surfaces with lightlike ruling in three dimensional Minkowski space
  1. Tez No: 268657
  2. Yazar: TUNAHAN TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez çalışması, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, eğrilik teorisinin tarihsel gelişimi ve bir uygulama alanından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Minkowski uzayının cebirsel elemanlarının tanıtıldığı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölüm, üç boyutlu Minkowski uzayında lightlike doğrultmanlı bir Lorentz regle yüzeyin eğrilik teorisi ile ilgilidir. Bu bölümde formüle edilen denklemler dördüncü bölümün temelini oluşturmaktadır. Dördüncü bölüm, bir Lorentz regle yüzeyin eğrilik teorisinin bir robot end-effector hareketine nasıl uygulandığını göstermektedir. Ayrıca bu bölümde, üçüncü bölümde elde edilen bir Lorentz regle yüzeyin eğrilik teorisi, bir robot end-effector hareketinin diferansiyel özeliklerini belirlemek için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of four chapters.In the first chapter, historical development of curvature theory and one its application .field are explained. In the second chapter, basic definitions which are introduce algebraic elements of Minkowski space are given. Third chapter is related with curvature theory of Lorentzian ruled surfaces with lightlike ruling in three dimensional Minkowski space. The equations formulated in this chapter are basis for developments in the chapter four. Fourth chapter is shows how the curvature theory of a Lorentzian ruled surface is applied to robot end-effector motion. Also, in this chapter, curvature theory of Lorentzian ruled surface obtained in third chapter is used for determine differential properties of a robot end-effector motion.