Proton değişim yakıt pili (PEM) membranlarının ve teknik tekstil desteklerinin incelenmesi
The analysis of proton exchange membrane fuel cell anda technical textile support
  1. Tez No: 268664
  2. Yazar: İREM TURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL, YRD. DOÇ. DR. SİBEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada farklı gaz difüzyon tabakaları ve farklı yapıdaki tekstil malzemelerinden oluşmuş destek malzemeleri kullanılan, Nafyon membranlı PEM yakıt hücresinin, 0,1'er artan değerlerle 0,01-1,06 A/cm2 aralığındaki akım yoğunluklarına karşılık gelen enerji ve ekserji verimleri hesaplanmıştır. Bu destek tipleri, üzerinde son günlerde oldukça yoğun çalışılan elektro-tekstil uygulamalarında kullanılabilecek teknik tekstil olarak da nitelendirebilir. Bu farklı yapıya sahip destek materyaller, kağıt %20 PTFE (membran kalınlığı=0,33mm) , kumaş-ekose %20 PTFE (membran kalınlığı=0,35mm), kumaş-ekose %20 PTFE (membran kalınlığı=0,4mm), kumaş-saten %20 PTFE (membran kalınlığı=1,3mm), kumaş-örme %20 PTFE (membran kalınlığı=1,4mm)'dir.PEM yakıt hücrelerinde ideal hücre sıcaklığı 80 °C'dir. Anot ve katot basınçları sırasıyla 3 atm ve 5 atm değerindedir. Bu şartlarda PEM yakıt hücresi en yüksek verimi göstermektedir. Elde edilen sonuçlara göre, gaz difüzyon tabakasında kullanılan, 0,35 mm kalıklıktaki Kumaş- Ekose %20 PTFE ve 0,33 mm kalınlığında Kağıt %20 PTFE tipi destek malzemelerin daha yüksek verim sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effiency of the energy and the exergy yields corresponding current density in the interval 0,01-1,06 A/cm2 by step-size 0,1 of Nafion membrane PEM fuel cell including support materials composed of different gas diffusion layers and textile materials with different structures are calculated. We can define this kind of support type as technical textile, since it can be used in the application of electro-textile fairly studied recently. The support materials having different structures are paper 20% PTFE (membran thickness=0,33 mm) , cloth-plain 20% PTFE (membran thickness=0,35 mm), cloth-plain 20% PTFE (membran thickness=0,4 mm), cloth-satin 20% PTFE (membran thickness=1,3 mm) and cloth-knitted 20% PTFE (membran kalınlığı=1,4 mm).Ideal cell temperature is 80 °C in the PEM fuel cells. The pressures of the anode and the cathode are 3 atm and 5 atm, respectively. In those conditions, PEM fuel cell is found to be the most efficent. According to the results, cloth-plain 20% PTFE (membran thickness=0,35 mm) and paper 20% PTFE (membran thickness=0,33 mm) type support materials used in the gas diffusion layer supplied higher efficency.