Production of high temperature core-sheath nanofiber proton exchange membranes via electrospinning method
Elektrodokuma yöntemi ile yüksek sıcaklık çekirdek-kılıf nanolif proton değişim membranlarının üretilmesi
  1. Tez No: 539901
  2. Yazar: SASSAN JAHANGIRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZDEN YENİGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yakıt hücreleri, genellikle iki hidrojen ve bir oksijen atomu reaksiyonu sonucunda sürekli elektrik üreten; yan ürünleri ısı ve su olan elektronik transdüserlerdir. Günümüzde, temiz enerji üretimine olan ihtiyaç arttıkça, sera gazı etkisi ve küresel ısınma gibi çevresel sorunların aşılmasına katkıda bulunacak enerji türlerine olan arayış yoğunlaşırmıştır. Yakıt hücreleri, kullandığı teknolojiye bağlı olarak titreşim, gürültü, partikül emisyonuna sebep olmadan veya sera gazı yayılımına yol açmadan da elektrik üretebilir. Yakıt pili hücreleri operasyon sıcaklıklarına bağlı olarak düşük sıcaklık (50–100 °C) ve yüksek sıcaklık (100–200 °C) hücreleri olmak üzere sınıflandırılabilir, her iki hücre tipinin de farklı avantaj ve dezavantajı bulunmaktadır. Örneğin düşük sıcaklık yakıt hücrelerinde, düşük sıcaklıklı proton değişim membranları (PDM) kullanılır. Bu hücreler CO katalist zehirlenmesi, kullanılan değişim membranının proton iletkenliği için suya gereksinimi duyması sebebiyle, kontrollü nemlendirmeye ihtiyaç duyması, ısı yönetimi problemleri ve bu sıcaklıklarda taşınan protonların düşük difüzyon hızları gibi farklı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu hususlar dikkate alındığında, proton iletkenliği için suya ihtiyaç duymayan ve dolaylı olarak 100°C üzerinde de çalışabilen proton değişim membranlarının üretimine yönelinmiştir. Bu sebeple, yüksek sıcaklıklarda (200°C'ye kadar) proton iletkenliğine sahip ve su ihtiva etmeyen Polybenzimidazol (PBI) esaslı membranlar bu alanda özellikle araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Bu hususta diğer önemli bir malzeme grubu, sülfonlu polieter eter keton (SPEEK) esaslı polimerlerdir. Bu yüksek performans polimeri de yine yüksek proton iletkenliğe ve iyi termal stabiliteye sahiptir. Bilinen hiç bir çözücüde çözünmeyen PEEK, sülfonik asit ile muamele edilerek ya da sülfonlu monomerler ile polimerizasyon sırasında eklenerek, SPEEK polimeri elde edilir. Hidrofilik SPEEK polimeri, özellikle sıvıların ayrıştırılması için membran malzemesi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. SPEEK polimerinin, yakıt pillerinde yüksek sıcaklık PDM olarak kullanılması, yeni ve ilgi çeken alanların başında gelmektedir. Literatürde, PBI ve SPEEK kompozit sistemlerinin kullanıldığı çalışmalarda, PBI üzerindeki NH grubu ve SPEEK üzerindeki S grupları arasında çekici bir iletişimin varlığı gösterilmiştir. Diğer taraftan, ticari bir ürün olan Nafion ile karşılaştırıldığında, asit-baz SPEEK-PBI kompozit PDM membranın doğrudan metanol yakıt hücresi performansının daha iyi olduğu görülmüştür. Bu alandaki son çalışmalar özellikle polielektrolit nanoliflerden oluşan iyonik iletken ağsı yapıya sahip membran yapılarının üretimine yöneliktir. Nano mertebedeki liflerin yüksek yüzey alanına sahip olması, film membranlarına karşılık daha yüksek mekanik dayanımları ve boşluklu yapıları özellikle PDM yakıt pillerinde kullanımı için onları elverişli kılmaktadır. Çekirdek/kılıf, içi boşluklu, iki katmanlı veya yüzeyi boşluklu gibi farklı nanolif yapılarının farklı düze tasarımları ile üretimi mümkündür. Çekirdek/kılıf morfolojisine özellikle, kılıf bölgesinin çekirdek kısmından farklı davranabileceği iki niteliğinin taşınabilmesinine olanak verir. Bu tez çalışmasında, hidrojen yakıt hücrelerinde kullanılmak üzere iki bileşenli çekirdek /kılıf yapılı morfolojisine sahip nanoliflerin elektrodokuma yöntemi ile üretilmesi ve akabinde PDM membran olarak kullanılması araştırılmıştır. Deneysel kısma paralel olarak, nümerik benzetimler vasıtasıyla PDM membranların, SPEEK/PBI polimer etkileşimleri, proton iletkenlik davranışı ve çözünürlük parametreleri moleküler dinamik yöntemiyle incelenmiştir. Deneyselde üretilen membranların, termal, mekanik davranışları ve proton iletkenlikleri rapor edilmiş, yakıt pili hücre sonuçlarına yer verilmişir. Bu tez çalışması, öncelikle elektrodokuma yönteminde kullanılacak polimer-çözücü çiftlerinin etkileşimini belirlemek ve sistemde en uygun polimer çiftleri belirlemek için gerekli olan Hildebrand çözücü parametrelerinin belirlenmesi ile başlamıştır. Materials Studio® programı kullanılarak yapılan moleküler dinamik simülasyonlarında, SPEEK ve PBI polimerlerinin yanısıra, N-Metil-2-Pirilodin (NMP), Dimetilformamid (DMF), Dimetilasetamid (DMAc) ve Dimetil sulfoksit (DMSO) çözücülerinin çözünürlük parametreleri kohezif enerji yoğunlukları kullanılarak hesaplanmıştır. Bu noktadaki amaç, nanolif üretimi için en uygun polimer-çözücü çiftlerini belirlemektir. Sonuçlar, SPEEK-DMF ve PBI-DMAc çiftlerinin en uygun olduğu göstermiştir. Ardından, sırası ile PBI nanoliflerinin, SPEEK nanoliflerinin ve çekirdek/kılıf morfolojisine sahip SPEEK/PBI nanoliflerinin üretimi ile devam edilmiştir. Her bir polimer için uygun çözücünün seçilmesinden sonra, ilk olarak saf PBI nanolif membranlar elektrodokuma yöntemini kullanılarak üretilmiş ve elektrodokuma parametreleri, polimer konsantrasyonunu, uygulanan voltaj ve besleme hızını değiştirerek (15 cm'lik sabit nozul-kollektör mesafesinde), SEM mikrografları kullanarak sistematik olarak optimize etmiştir. Sistematik olarak incelenen 15 PBI elektrodokunmuş sistem içinde, 15kV uygulanan voltaj, % 15 polimer konsantrasyonu, 100 μL / saat akış hızı ve 15 cm iğne ucu-kolektör mesafesi ile üretilen sistem en uygun ve istikarlı nanolif morfolojisine sahip olduğu görülmüştür. Bu morfoloji analizlerinde çalışmalarda, saf PBI, ve asit katkılı PBI membranların işlem parametreleri, minimum boncuk sayısı, dar lif çapı dağılımları ve düşük ortalama lif çapları esas alınarak optimize edilmiştir. Saf PBI nanolif membranlara proton iletkenlik özelliği kazandırmak için fosforik asit (PA) içinde 24, 48, 72 ve 96 saat bekletilmiştir. 72 saat olarak optimize edilmiş doplama süresi, fourier transform kızılötesi spektroskopisi (FT-IR), termogravimetrik (TGA) kullanılarak belirlenmiş ve proton iletkenlik analizi, su alımı ve boyutsal değişiklikleri kaydedilmiştir. PA doplama ile ilişkili morfolojik değişiklikler, asit katkısının şişmeye ve ortalama lif çapında 2 kat artışa neden olduğunu göstermiştir. Membranların gerilme mukavemeti doplama seviyesi ile artarken, kırılma gerinim (% 15) H-bağ ağının kırılgan yapısı nedeniyle azaldığı gözlemlenmiştir. 72 saatlik doplanmış PBI nanolif membranların, Nafion 115® film membranlara göre %57 daha yüksek proton iletkenliği gösterdiği görülmüştür. Ancak 96 saat doplanmış membranlarında gözlemlenen proton iletkenliği düşüşünün, morfolojik değişimlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ardından, saf SPEEK nanolif membranların elektrodokuma yöntemi ile üretimi araştırılmıştır. Bu süreçte, elektrodokuma parametreleri, polimer konsantrasyonu, beslenme hızı ve uygulanan voltajın değiştirilmesiyle sistematik olarak optimize edilmiştir. En düşük fiber çap dağılımı ve ortalama lif çapı (239 ± 16.8 nm) göz önüne alınarak, ağırlıkça %30 polimer konsantrasyonuna, 15 μL/hr akış hızına ve 15 kV uygulanan gerilimeye sahip olan deney setinin optimum olduğuna karar verilmiştir, seçilmiştir. Saf SPEEK nanolif membranların termal davranışları FT-IR, SEM ve DSC, analizleri kullanılarak araştırılmış ve polimerin cam geçiş sıcaklıklarının (Tg) altındaki sıcaklıkta, S gruplarının termal çapraz bağlanma potansiyeli incelenmiştir. SPEEK membranlarının, termal çapraz bağlanma derecesinin artan sıcaklık ve zaman ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Bu noktada, SPEEK'in proton iletkenliğinin de yine S grupları üzerinden sağlanması sebebiyle, SPEEK polimerinin sıcak su ortamında dağılmasını engellerek hala proton transferine izin verecek şekilde çapraz bağlanmasını sağlayan koşulların 24 saat ve sıcaklığın 160°C olarak belirlenmesi önerilmiştir. Bir sonraki aşamada, iki eksenli elektrodokuma yöntemi ile, çekirdek SPEEK polimerinden ve kılıf bölgesi PBI polimerinden oluşan bi-komponent nanolifler üretilmiştir. SEM ve geçirmeli elektron mikroskobu (TEM) mikrografları kullanılarak, iğne ucu-kollektör mesafesi 20 cm'de sabit tutularak lif morfolojisi optimize edilmiştir. Farklı çözelti konsantrasyonlarının çözelti kesme viskozite ölçümleri, rotasyonel reometre kullanılarak çözeltilerin reolojik davranışının incelenmesi ve birbiri ile uyumlu viskozitelerin belirlenmesi için farklı konsantrasyonlardaki polimer ve çözücü çiftleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Viskozite ölçüm sonuçları, koaksiyel elektrodokuma yönteminde iki farklı polimer çözeltisi fakat tek bir elektrik alanın varlığı sebebiyle, çekirdek/kılıf morfolojisi eldesi için kayma viskozitelerinin aynı veya birbirine yakın olması gerektiğini göstermiştir. Çekirdek/kılıf nanolif membranlar, saf SPEEK membranlardan daha yüksek kopma mukavemeti ve PBI ve SPEEK nanolif membranların her ikisinden de daha az kopma uzaması göstermişlerdir. Çekirdek/kılıf nanolif membranlar, saf PBI nanolif membranlardan (ağırlıkça % 213 ± 25) daha az su alımı göstermiştir. Fakat, saf PBI nanolif membranlara göre, doplama sonrası kütle değişimi neredeyse yarısıdır (ağırlıkça % 13,60 ± 4,9). Çekirdek/kılıf nanolif membranların lif morfolojileri detaylı incelendiğinde, ısıl işlem görmemiş membranlara kıyasla, ısıl işlem görmüş iki bileşenli nanolif membranların daha düz ve şerit benzeri bir yapı gösterdiğini ortaya çıkmıştır. Bu durumda, her iki polimerin Tg'sinden daha düşük olan ısıl işlem sıcaklıklarının, bu deformasyona sebep olmadığı düşünülmüştür. Fakat, çekirdekte bulunan SPEEEK bileşeninin termal çapraz bağlanmasından meydana geldiği düşünülmektedir. Proton iletkenlik ölçümleri, çekirdek/kılıf nanolif membranların proton iletkenliğinin sıcaklık ile arttığını ve proton iletkenlik değerinin, piyasada bulunan ticati PBI filmlerinden ölçülen değerlerden neredeyse 10 kat daha büyük olduğunu göstermiştir. 90°C sıcaklıkta, %0'dan %100'e kadar olan nem oranını arttırarak gerçekleştirilen gerçek yakıt pili hücresi performansı çalışmalarında hücre performansının düştüğü görülmüştür. Beklenmedik bir şekilde, yüksek nemlilikte PDM'in iyonik iletkenliğindeki azalma gözlemlenmiştir. Bu düşüşün olası nedenleri; katalizör tabakaları içindeki difüzyon sınırlamaları, yüksek RH'lerde artan düşük frekans dirençleridir. Gaz akımlarının hidrasyonu, membran içinde bulunan fazla su, elektrotların taşması ve katot katalizör tabakasında sınırlı O2 difüzyonu ile sonuçlanır. Çekirdek/kılıf SPEEK/PBI nanolif membranların yakıt hücresi performanları literatürdeki verilerle karşılaştırıldığında, SPEEK/PBI nanolif membranlarının, 60°C sıcaklıkta ve susuz ortamda, saf SPEEK membranlara göre neredeyse 3 kat ve 120°C sıcaklıkta ve susuz ortamda saf PBI membranlara göre az bir performans artışı gösterdiği görülmüştür. Ticari olarak temin edilebilen PBI, ve Nafion® filmleri ile imal edilen çekirdek/kılıf nanolif membranlarının yakıt hücresi performansı ve proton iletkenlik sonuçlarını karşılaştırdığımızda, üretilen nanolif membranların yakıt hücresinde yüksek sıcaklık proton değişim membranı (HTPEM) olarak kullanılmasının ticari ürünlerin mevcut dezavantajlarını ortadan kaldırmakta etkili olacağı öngörülmektedir. Bu tezin son bölümünde, nümerik simulasyonlardan moleküler dinamik yöntemi kullanılarak, moleküler mertebede pozitif yüklü iyon difüzyonu ve proton iletkenlikleri hesaplanmıştır. Seçili üç sistem olan SPEEK, PBI ve SPEEK/PBI sistemlerinde, ilk olarak H+, H3O+, H2PO4- iyonları ve H2O molekülleri arasındaki moleküller arası etkileşim polimer zincirlerinin konumlanması esas alınarak incelenmiştir. Radyal dağılım fonksiyonları esas alınarak yapılan analizde PBI ve SPEEK zincirlerinin arasındaki çekici etkileşim ortaya konulmuştur. Bu nanolif arayüzü arasındaki uyumu da göstermektedir. Proton iletkenlikleri ölçümünde, saf PBI (su ortamında), saf PBI (susuz), saf SPEEK ve SPEEK/PBI sisteminde H+ iyonlarının migrasyonu takip edilerek yapılarak ölçümde, proton iletkenliklerin sırası ile 1.97x 109 mS/cm, 1.17 x 109 mS/cm, 12.24 x 109 mS/cm, 17.27 x 109 olduğu görülmüştür. Bu proton iletkenlik deneysel sonuçları ile de paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Fuel cells are electronic transducers which continuously generate electricity by the means of the reaction of two hydrogen atoms with an oxygen atom; where their by- products are water and emitted heat. Nowadays, the emerging need of clean energy resources has gained particular attention to tackle environmental issues such as excessive greenhouse gasses and global warming. Fuel cells offer electricity generation with no vibration, noise, particulate, or, greenhouse gasses emissions depending on the technology. Fuel cells are classified depending their operation temperature, as of low temperature (50–100 °C) and high temperature (100–200 °C) fuel cells, that each has their advantages and disadvantages associated to their proton conducting mechanism. For instance, to overcome the drawbacks of the low- temperature proton exchange membrane fuel cell (PEMFC) such as CO catalyst poisoning, necessity of humidification, heat management, and low diffusion rates of protons, polybenzimidazole (PBI) membranes have received research attention due to their superior proton conductivity at high temperatures (up to 200°C), lack of necessity of water presence in proton transport, and good mechanical properties. Sulfonated polyether ether ketone (SPEEK) is another promising proton exchange membrane (PEM) material for high-temperature fuel cells because of its good thermal stability, moderate mechanical strength, and good proton conductivity. Hydrophilic SPEEKs have been often used as membrane materials for the separation of liquids. However, several studies have explored their use in high-temperature PEM. Earlier studies showed that the introduction of functional groups, such as sulfonate groups, into a polymer entity promoted miscibility with PBI due to intermolecular interactions between -NH group on the PBI and the sulfonate groups on the SPEEK. On the other hand, enhanced direct methanol fuel cell (DMFC) performance has recently been measured using an acid-base SPEEK/PBI composite membrane in comparison to commercial Nafion®. Recent efforts have focused on the preparation of membranes using polyelectrolyte nanofibers to construct efficient ion-conductive networks. These nano-scaled fibers have very high specific surface to volume ratio, better mechanical performance than films, and good pore interconnectivity, which makes them potential candidates in PEMFCs. Different nanofiber structures such as core/sheath, bicomponent, hollow and porous structures, can be produced by using specially designed spinnerets. Core/sheath nanofiber morphology facilitates dual function, where sheath region behaves differently than the core. In this thesis, bicomponent nanofibrous core/sheath structured proton conductive membranes were prepared and used as PEM in hydrogen fuel cells. Their atomistic models studied by molecular dynamic (MD) modeling were constructed for a better understanding of their interactions, their solubility, and proton conductivity behaviors. Neat and bi-component polymer membranes' proton conductivity and actual fuel cell tests were performed. This thesis began with molecular modeling investigations performed by Materials Studio® were used to shed light on the solubility of PBI and SPEEK polymer and various solvents such as N-Methyl-2-Pyrrolidone (NMP), Dimethylformamide (DMF), Dimethylacetamide (DMAc) and Dimethyl sulfoxide (DMSO). The solubility parameters of each polymer and different solvents were calculated using cohesive energy density (CED) calculations by MD simulation method in order to better select the proper solvent for each polymer for nanofiber production. MD studies showed that DMF and DMAc were determined to be the more proper solvents for SPEEK and PBI respectively. After the selection of proper solvent for each polymer, first neat PBI nanofibrous membranes were fabricated using the electrospinning method; their electrospinning parameters were optimized systematically by altering the polymer concentration, applied voltage and feeding rate at constant nozzle-collector distance of 15cm and by performing morphological studies using scanning electron microscope (SEM) micrographs. Out of the 15 systematically investigated neat PBI electrospun systems, the system with 15kV applied voltage, 15 wt% polymer concentration, 100 μL/hr flow rate, and 15 cm nozzle-collector distance was selected as optimum. Neat PBI nanofibrous membranes were doped in phosphoric acid (PA) for 24, 48, 72 and 96 hour (hr) to gain proton conductive properties; an optimized doping time of 72 hr was determined using Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), thermogravimetric (TGA) and proton conductivity analysis, and the membranes' water-uptake and dimensional changes were recorded. In morphological studies, the neat PBI and acid-doped PBI membrane's process parameters were optimized using morphology analysis based on the density of bead structure, and the mean and deviation in fiber diameter. The morphological changes associated with PA doping indicated that acid doping caused significant swelling and a 2-fold increase in mean fiber diameter. The tensile strength of the membranes was found to be increased by the doping level, whereas the strain at break (15%) decreased because of the brittle nature of the H-bond network. PBI membranes doped for 72 hr demonstrated the highest proton conductivity (123 mS/cm; the proton conductivity of Nafion 115® in same conditions was 78 mS/cm), while a decrease in conductivity for PBI membranes doped for 96 hr was observed, which could be attributed to the morphological changes. Then, neat SPEEK nanofibrous membranes were produced by electrospinning; their process and material parameters were systematically optimized by varying the polymer concentration, feeding rate, and applied voltage. The optimum system of 30 wt% polymer concentration, 15 μL/hr flow rate and 15 kV applied voltage was selected, considering its lowest fiber diameter distribution and average fiber diameter (239 ± 16.8 nm). The neat SPEEK membrane's thermal behaviors were investigated using FT-IR, SEM and differential scanning calorimetry (DSC) analyses; thermal cross- linking of polymer chains at a temperature below their glass transition temperature (Tg) were observed. The thermal cross-linking of SPEEK membranes was increased with temperature and time. Since the proton conductivity of SPEEK was inversely proportional to its degree of cross-linking because of the reduction of active sulfonate groups, the minimum cross-linking degree, obtained by conditioning the membranes at 160 °C for 24 hr, was chosen. More importantly, 100% sulfonated SPEEK membranes were soluble in hot water; thus, their thermal behavior was noted systematically using FT-IR, DSC, and a SEM analysis to optimize the hot press conditions. In the next stage, bi-component electrospun nanofiber production was systematically studied, where SPEEK formed the core while sheath PBI polymer co-axially surrounded SPEEK. Biaxial electrospinning parameters such as flow rate, applied voltage and polymer concentrations were optimized utilizing SEM and transmission electron microscopy (TEM) micrographs, keeping the nozzle-collector distance constant at 20 cm. Solution shear viscosity measurements of different polymer solution concentrations were performed with a rotational viscometer, using different polymer and