Atmosferik basınç plazmanın elektriksel ve optiksel karakteristiklerinin incelenmesi
Atmospheric glow plasma electrical and optical characteristics
  1. Tez No: 268666
  2. Yazar: KADİR AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Plazmalar kimyasal olarak aktif maddelerdir. Bu ozelliklerinden dolayı pek cokislemde onemli yere sahiptirler. Aktivasyonlarına ve calısma gucune bağlı olarakdusuk ya da cok yuksek sıcaklık aralıklarında olabilirler. Bu sebeple soğuk ve sıcakplazma olmak uzere ikiye ayrılırlar. Kimyasal ozellikleri ve genis sıcaklık aralıklarıile plazma yuzey kaplama, sterilizasyon, kimyasal sentez, dalga bozucu gibialanlarda kullanılmaktadır.Soğuk plazmalar mikro elektronik ve metal isleme teknolojileri alanında pek cokuygulama yeri bulurlar. Fakat limitli vakumlu ortam gereksinimleri kullanımalanlarını sınırlar. Bu amacla vakum olusturmanın maliyeti ve kısıtlamalarındankurtulmak icin atmosferik basınc plazmalar gelisme asamasındadır.Bu calısmada duzlemsel yalıtkan engel desarj sistemi incelenmistir. Dusuk frekans(600 Hz - 1 kHz), sinusoidal voltaj (Vpp = 24 - 32 kV) ve farklı aralık değerlerindebir atmosferik basınc helyum ve hava plazma desarj sistemi olusturulmustur. Desarjreaktorunun elektriksel modeli deneysel olarak doğrulanmıstır. Optik goruntulerialınmıstır. Glow desarj hava plazmada gozlenmezken helyumda gozlenmistir.
Özet (Çeviri)
Plasmas are chemical active materials. Plasmas have great importance because ofbeing chemical active materials. They can be at any temperature from low to veryhigh depending on their activation and power. Because of this reason, they arecategorized as thermal or non-thermal plasmas. They are used in many areas such assurface theratment, sterilization, chemical synthesis and jammer with their chemicalproperties and wide range of temperature.Non-thermal plasmas takes place many place in industry such as microelectronicsand metal forming. Whereas their limited vacuum chamber requirements restraintheir working area. Atmospheric plasmas in progress to be able to get rid ofconstitute vacuum environment and their limited usage.In this study electrical and optical properties of planer dielectric barrier dischargesystem is investigated. One atmospheric helium and air plasma discharge operated atlow frequency (600 Hz ? 1 kHz), sinusoidal voltage ( Vpp=24 ? 32 kV) and differentgap distance. Electrical model of discharge reactor has been verified by experimentalresults. Optical images have been taken. Glow discharge can not be seen in airdischarge whilst it is seen easily in He ICCD pictures.