Atmosfer etkisinde kalan metallerin korozyonu
Corrosion of metals under the influence of the atmosphere
  1. Tez No: 966
  2. Yazar: ÜMİT ÖZDİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
.IV- ATTOSFER ETKİSİNDE KALAN METALLERİN KOROZYONU ÖZET Ümit, ÖZDÎLER, M. S, GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ, 1987 Bu çalışmada atmosfer etkisinde kalan metallerin korozyon hızlarını saptamak için yapılan çalışmalar iki farklı deneyle sürdürülmüştür. Birinci deneyde, 10 cm x 15 cm boyutlarındaki ve 0.1 cm kalınlığındaki % 99.9 saflıktaki ticari çinko nu muneler 19 85 Haziranından itibaren yatayla 30 derecelik bir eğimle atmosfere bırakılmıştır. Numuneler 1,2,3,6 ve 9 aylık sürelerin sonunda alınarak ağırlık kayıpları hesaplanmıştır. Ağırlık kaybı verileri, korozyon ürünle rinin, numune yüzeyinden kimyasal yöntemlerle giderilme sinden sonra elde edilmiştir. İkinci deney, 1 mm çapında alüminyum tel kullanı larak yapılmıştır. Korozyon hızını arttırmak üzere alü minyum tel, bakır boru üzerine sıkıca sarılmış böylece bakır/alüminyum metallerinin galvanik etkisinden yarar lanılmıştır. Deney numuneleri üç ay süreyle, önceki deney ile aynı zaman ve yerde atmosfere bırakılmışlardır.-V Her iki deney sonunda hesaplanan korozyon hızları, numunede meydana gelen ağırlık azalması ölçülerek gram cinsinden bulunmuş ve um/yıl olarak ifade edilmiştir. Çinkonun korozyon hızını belirlemek için yapılan de ney sonuçları, literatürde Y = K (RH - RHo)Cso şeklinde belirtilen ve atmosferik korozyon hızı ile at mosferin taşıdığı kükürt dioksit konsantrasyonu ve rela- tif nem arasındaki ilişkiyi ifade eden bağıntı ile karşılaş t irilmiş tır.
Özet (Çeviri)
-VI- CORROSION OF FjETALS UNDER THE INFLUENCE OF THE ATMOSPHERE ABSTRACT Ümit ÖZDÎLER, M. S, Institute of Science and Technology of - Gazi University 1987 In this study, the corrosion tests, to determine the corrosion rates of metals, under the influence of atmosphere were carried out in two different tests. In the first test, 10 x 15 x 0,1 cm specimens of a special high-grade commercial zinc (99.9 %) had been exposed to the atmosphere since June, 19 85 at an angle of 30 degrees to the horizontal. The specimens were removed after exposure periods of 1,2,3,6 and 9 months and their weight losses were calculated. Weight-loss data -dere obtained after corrosion products have been removed chemicaly fron the surface of the specimens The second test was carried out by using pure aluminum wire of 1 mm diameter. In order to accelerate the corrosion rate, aluminum wire was wounded tightly around the copper bolt and by this way the galvanic effect between the metals of aluminum and copper was utilized. The specimens had been, exposed for 3 months at the same time and at the same place öf the- VII - fist test. At the end of the two tests, corrosion rates were found by calculating weight-loss as grams and were expressed asum/yr. The results of the experiments have been compared with the correlation given in the literature as; Y = K (RH - RHo)CS0 expressing the relation between atmospheric corrosion rate, concentration of sulfur dioxide in the atmosp here and relative humudity.