'Red globe' üzüm çeşidinin normal, modifiye ve kontrollü atmosfer koşullarında depolanması
The storage of 'red globe? grape variety at normal, modified and controlled atmosphere conditions
  1. Tez No: 268692
  2. Yazar: İBRAHİM ONUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında ?Red Globe? üzüm çeşidinin Normal, Modifiye ve Kontrollü atmosferde değişik uygulamalar yapılarak depolanması amaçlanmıştır. Her tekerrüre 5 er kg olacak şekilde yerleştirilen üzümlere ön soğutma sonrası 12 saat 0 oC'de 5 ppm ozon uygulaması ve modifiye atmosfer paketleme, SO2 salınımlı sodyum metabisülfit (NA2S2O5) pedi ve modifiye atmosfer paketleme, % 6 O2 ve % 10 CO2 konsantrasyonlarında Kontrollü Atmosfer uygulaması ve kontrol örnekleri olarak da Normal atmosfer ve sadece modifiye atmosfer paketi kullanılmıştır. Depolama boyunca ağırlık kaybı, poşet içi gaz bileşeni, meyve kabuk rengi, meyve sertliği, SÇKM, pH değeri, Titre edilebilir asitlik, olgunluk indeksi, duyusal analizler mikrobiyoloji ve raf ömrü analizleri sonucunda depolama boyunca meyvede meydana gelen kalite değişimler araştırılmıştır. Meyveler depolama boyunca 0 oC de %90?95 oransal nemde NA'da 45+2 gün, MAP' da 30 gün, KA ve MAP+O3 `de 90+2 gün ve MAP + NA2S2O5 uygulamasında 120+2 gün kadar pazarlanabilir olarak muhafaza edilmiştir.Elde edilen veriler ışığında ?Red Globe? üzüm çeşidine uygulanan SO2, O3 ve KA uygulamalarının meyvenin depolama süresini arttırmada ve depolama süresince meydana gelen mikrobiyolojik bozulmaları önlemede bir ölçüde faydalı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Thesis, Normal, Modified and Controlled Atmosphere storaging of ?Red Globe? grape variety was purposed by making different treatments. After precooling procedure, the grapes that placed to 5 kg for each sachet, was treated with ozone gases that performed at 12 hour and 0 oC combined with Modified Atmosphere bags. SO2 released Sodium metabisülfide (NA2S2O5) pad combine with Modified Atmosphere bags, % 6 O3 and % 10 CO2 consantration of Controlled Atmosphere treatment and as control treatments Normal and only Modified Atmosphere were treated on the grapes. Quality changies that occured throughout the storage periods, was carried out with weight loses, respiration rate, fruit skin colour, fruit firmness, total solible solids, pH value, titratable acidity, maturity indeks, sensual evaulations, microbiological and shelf life analizes. The fruits were stored with 0 oC and %90?95 relative humidity up to 45+2 days at the NA condition, 30 days at the MAP condition, 90+2 days at the MAP+O3 and CA condition and 120+2 days at the MAP+NA2S2O5 conditions as a marketable.As a result, it was detemine that SO2, O3 gases and CA treatments that was treated on ?Red Globe? grape variety, was useful to prolonge the storage periods and prevent the spoilage occured throughout the storage period partially.