Isparta ve Nevşehir yöresi volkanik kökenli taşların fiziko mekanik özelliklerinin belirlenerek kullanım alanlarının irdelenmesi
Determination of physco-mechanical properties of stone originating in Isparta and Nevsehir volcanic terrains and studying their areas of use
- Tez No: 268691
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TARIK ÖZKAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Isparta volkanik taşlarından kaynaklanmış tüfler ve traki andezitin kullanım yerleri, Nevşehir yöresindeki benzer tüfler ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırılan taşlar volkanik kökenlidir. Bu amaçla TS 699-1910-2513-10449 ve TS 10449/T1 standardına göre anılan taşların fiziko-mekanik analizleri yapılmıştır. Ayrıca taşların kimyasal analizleri ile mineralojik özellikleri de belirlenmiştir. Bu taşlar inşaat sektöründe yapı taşı olarak kullanılmaktadır. Bu taşlardan gözenekliliği yüksek olanlar ısı yalıtımı sağladığı için bina yalıtımında kullanılmaktadır. Tezin giriş bölümünde Türkiye de ki doğal taş sektörü ve geleceğinin ümit verici olduğu açıklanmıştır. Doğal taşların mühendislik özellikleri literatür bölümünde deney yöntemleriyle birlikte verilmiştir. Sağlamlıkları araştırılarak dış mekânlarda yer döşemesi ve bordur taşı olarak kullanılması ayrıca yalıtım malzemesi olarak özellikleri ile duvar kaplama taşı olarak değerlendirilmesi, iç mekânlarda ise banyo tuvalet ve hamamlarda kullanım olanakları tartışılmıştır. Su emme özelliklerinin dayanıma etkisi, iklim şartlarına karşı donma ve çözülme dayanımları ile aşınma değerleri de belirlenmiştir. Sonuçta İnşaat sektöründe yapı malzemesi kullanımı için değerli bilgiler ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen bilgiler literatürde de sektörsel veri olarak kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The usage of welded tuff stone and trachy-andesites of Isparta region are compared with similar tuff stones of Nevsehir region. The compared stones are all volcanic origin. For this purpose, the physico-mechanical test analyses of aforementioned rocks are made according to TS 699, 1910, 2513, 10449, TS 10449/T1 standards. In addition, chemical analyses and mineralogical characteristics of the rocks are determined. These stones are used as building stones in the construction sector. The stones with high porosity can be used for heat insulation and for this reason, they are used in building insulations. In the introduction chapter of the paper, it is explained that the natural stone sector and its future are promising in Turkey. Engineering characteristics of the natural stones are given together with experimental test methods in the literature chapter. Their durability is determined and their area of usage as floor covering and curbstone in the outer environments and their features as insulation materials and their evaluation as wall cladding stones, also their usage inside buildings in washroom and pools are all discussed. The effect of water absorption properties on durability and strength, thawing and freezing resistance against climate changes, and abrasion values are determined. As a result, valuable information on their usage as building stone in the construction sector is found. The results obtained will be used as sectoral data in the literature.