Yaban keçisi Capra aegagrus erxleben1777 envanterinde alternatif gözlem tekniklerinin karşılaştırılması
Comparating alternative monitoring techniques on wild goat Capra aegagrus erxleben1777 inventory
- Tez No: 268698
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS OĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Tez çalışması bugün için emek-yoğun tekniklerle yapılan envanterin yükünü teknolojiye aktarmayı ve arazide insan faktöründen kaynaklanan risk ve olumsuzlukları ortadan kaldırmayı hedeflemiştir. Çalışmada kullanılan teknolojik aletler; fotokapanlar ve yeni geliştirilen bir kamera teknolojisi olan ?Dome? sistemleridir.Çalışma alanı Yaban keçisi (Capra aegagrus Erxleben 1777)' un doğal yayılış alanı olup Isparta'nın Sütçüler ilçesi içersindedir. Ekolojik ve ekonomik önemi haiz bu tür için yapılan bu sayımlar yoğun iş gücü ve masraf gerektirmekte ayrıca, sayımcılar populasyon üzeride baskı ve tedirginlik oluşturmakta, sayımlarda hata oranı yüksek olabilmektedir.Çalışmanın sonuçları sahada doğrudan gözlemle görülen yaban keçilerinin fotokapana yakalanamaması sonucu istenilen başarının elde edilemediğini göstermektedir. Ancak elde edilen veriler, daha fazla sayıda fotokapan kullanılması halinde başarı ihtimalinin yüksek olacağı kanaatini vermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis was aimed to devolve load with inventory to technology and eliminate risks and negative effects caused by human. Camera traps were used as well as dome system, a new-developed-camera technology in the study.Study area, Isparta ? Sütçüler, is into the natural distribution area of Wild Goat (Capra aegagrus) which is an important game species of Turkey. For the species which has ecological and economical importance in the region, the inventory for calculating actual population densities requires so big working power as well as high costsThe study indicated hasn?t been obtained intended conclusions from the photocatalysis method compared to the direct observation of the wild goat. But acquired datum from this study is convinced that must have been used more camera trap to better conclusions.