Asansörlerde kullanılan fren balatalarının tribolojik özelliklerinin deneysel incelenmesi
The experimental study of tribological properties of the brake pads used in the elevators
- Tez No: 268699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada asansörlerde kullanılan fren balatalarının sürtünme kuvveti, sürtünme katsayısı, aşınması, raylarda oluşan yüzey pürüzlülüğü gibi tribolojik özellikleri araştırılmıştır. Literatürde tribolojik özellikler genellikle pim-disk sürtünme test cihazlarıyla araştırılmaktadır.Çalışmanın ilk bölümünde testlerin yapılabilmesi için gidip gelme hareketi yapabilen bir aşınma test cihazının tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. İkinci bölümde ise test numunesi olarak ülkemizde asansörlerde kullanılan yerli ve/veya ithal edilen fren balataları ve asansör rayı kullanılmıştır. Test sonuçlarına göre fren balataları kuru olarak sürtünmeye bırakılmış ve sürtünme katsayısı 0,3 - 0,8 arasında tespit edilmiştir. Hem sürtünme hem de aşınma yönünden 1 nolu fren balatasının daha uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tribological specifications as the friction force on the brake pads used in elevators, friction coefficient, abrasions and the surface roughness of the guide rails are researched in this thesis. The tribological specifications in technical literature are studied generally by pin-disc friction test devices.In the first part of this study a test device, which can make abrasion by oscillation, is designed and produced. In the second part local or imported brake pads and the guide rails are used as test samples. According to the test results the brake pads tried in dry friction conditions have friction coefficients between 0,3 and 0,8. It was experimentally determined by aspect of the both behavior of the friction and wear that the best of specimen brake was number of 1 specimen.