Yığma yapıların deprem etkisi altındaki davranışı
Investigation of earthquake behavior of masonry buildings
  1. Tez No: 268713
  2. Yazar: YASİN ARICAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KASIM ARMAĞAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Tez çalışması kapsamında, tarihi değeri olan yığma yapıların deprem davranışlarının belirlenmesi amacıyla Isparta'da bulunan yedi tarihi yığma yapı ele alınarak deprem davranışı açısından değerlendirilmiştir. Ele alınan yapılar, plan ve geometri olarak ülkemizdeki geleneksel yığma yapıları temsil edecek şekilde seçilmiştir. Toplamda 42 yığma yapı modeli ve 20 farklı özelliğe sahip deprem verileriyle herhangi bir depremde ortaya çıkabilecek farklı durumlar denenmiştir. Analizlerde sonlu elemanlar programı olan SAP2000 ile modellenen yığma yapıların, zaman tanım alanında dinamik analiz yöntemiyle dinamik analizi gerçekleştirilmiştir. Böylece yığma yapıların deprem etkisi altındaki davranışlarının deprem verileri uygulanarak gerçek anlamda belirlenmesi sağlanmıştır. Yapılar solid eleman olarak tek katlı, iki katlı ve üç katlı şekillerde modellenmiş, doğal taş ve fabrika tuğlası olmak üzere iki farklı malzeme açısından zaman tanım alanında dinamik analiz yöntemiyle yer değiştirme, taban kesme kuvveti ve en büyük yer değiştirmelerin görüldüğü depremlere ait gerilme değerleri elde edilmiştir. Belirlenen değerler karşılaştırmalı olarak değerlendirilip yorumlanmıştır. Tek katlı, iki katlı ve üç katlı modellerin ayrı ayrı yer değiştirme ve taban kesme kuvvetleri ile ilgili grafikleri, göreli kat ötelemeleri ve farklı malzemeler açısından grafikleri verilmiştir. Yapı modellerine ait gerilme şekilleri de görsel olarak sunulmuştur. Gerçekleştirilen bu tez çalışması ile ülkemizdeki mevcut yığma yapıların deprem davranışlarının belirlenebilirliğine ve yine tarihi yığma yapıların korunması amacıyla yapılacak güçlendirme çalışmalarına yardımcı olacak sonuçlar elde edilmiştir. Tarihi yığma yapıların deprem davranış profilinin eldesi açısından önemli bir adım atılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, to understand earthquake behavior of historical masonry buildings, seven historical masonry buildings from Isparta region were investigated in terms of earthquake behavior. These selected buildings represent different type of histrorical buildings from all over the country accordingly. In total 42 models were investigated with 20 different earthquake data. In the analysis part, SAP2000 Finite element program was used. Time history analyses of the selected buildings were carried out. Hence, realistic earthquake behavior of the buildings were detected through multiple type of investigations. Buildings were modelled as single, two- and three- story with solid model and different types of materials such as natural stone and brick. Displacement, base shear and stress values were determined. Obtained results were compared and evaluated. Different graphs for each model are presented in the analysis results. Moreover, stress figures were given to understand the stress distribution. With this thesis, earthquake behavior of the existing historical buildings in Turkey was investigated in a scaled number of models. Moreover this thesis is aimed to be a base study for strengthening and retrofit of historical masonry buildings. The study is a part of drawing earthquake profile of historical masonry buildings in Turkey.