Seismic shear strenght of reinforced masonry piers
  1. Tez No: 6742
  2. Yazar: N.MOHAMMAD SHİRALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET DONATILI YI?MA DUVARLARIN SİSMİK KESME DAYANIMI SHIRALI, N. MOHAMMAD Yüksek Lisans Tezi, inşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Haluk SUCUO?LU Şubat 1989, 94 Sayfa Ana yük taşıyıcı sistemin delikli perde duvarlardan meydana geldiği yığma binalar tüm dünyada ve deprem tehlikesine maruz ülkelerde yaygın olarak kullanılan bir yapı türüdür. Alt katlardaki duvar kısımları yığma yapıların yatay yükler altında en kritik elemanlarıdır. Şartnameler genellikle bu kısımların projelendirilmesinde oldukça emniyetli bir yaklaşım izlerler. Ancak emniyetli yaklaşımlar gerçek davranışı göz ardı etmekte ve böylece kritik koşullarda davranış sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu çalışmada donatılı yığma duvar kısımlarının projelendirilmesinde ampirik yönetmelik yöntemlerine alternatif olarak yeni bir yöntem önerilmektedir. Kesme kırılmasının oluştuğu duvarlarda diyagonal çatlama dayanımı en belirgin hesap parametresi olarak tanımlanmıştır. Çatlama dayanımını hesaplamak için basit, ancak hassas bir yöntem geliştirilmiştir. Önerilen yöntem, yığma yapıların deprem yer hareketi etkisi altında elastik ötesi dinamik davranışının hesaplanması ile değerlendirilmiştir. Anahtar kelimeler : Delikli perde duvar, şartname, donatılı yığma duvar, çatlama dayanımı, kesme modu, doğrusal olmayan davranış.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEISMIC SHEAR STRENGTH OF REINFORCED MASONRY PIERS SHIRALI, N. Mohammad M.S. in Civil Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Haluk SUCUO?LU February 1989, 94 Pages Masonry buildings having perforated shear walls constituting the principal load carrying system are widely used all over the world including the earthquake prone countries. Lower story piers are the critical elements of perforated shear walls in resisting the lateral loads due to earthquakes. Design codes usually follow a highly conservative approach to the design of piers. However deep conservatism ignores actual behavior at the expense of inviting behavioral problems under critical loading conditions. An alternative design concept to the empirical code approach for the seismic shear design of reinforced masonry piers is proposed in this study. Diagonal cracking strength is identified as the most significant design parameter of piers that are expected to fail in the shear mode. A refined, yet simple procedure has been developed to calculate the cracking strength accurately under combined lateral and axial loading. The proposed shear design concept is verified numerically by inelastic response computations under simulated ground motion histories. Keywords : Perforated shear walls, design codes, reinforced masonry piers, diagonal cracking strength, shear mode, inelastic response iii