Dynamic behavior of masonry minarets
Yığma minarelerin dinamik davranışları
  1. Tez No: 126744
  2. Yazar: METİN OĞUZMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HASAN BODUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Şüphesiz ki depremler günümüz Türkiyesinin en önemli sorunlarından biridir ve ülkemizin dünyanın en yaşlı kara parçasının üzerinde bulunuyor olması bir çok tarihi yapının depreme karşı korunumu sorununu da beraberinde getirmektedir. Bu yapıların analizi ve tasarımı mühendisler için yapımda kullanılan malzemenin karmaşık yapısında dolayı her zaman zorluk arz etmiştir. Özellikle dinamik davranışların da göz önünde bulundurulduğu analizler daha karmaşık bir hal almaktadır. Fakat yapıların dinamik testleri ve yapı analizi programlan alanlarında meydana gelen gelişmelerden sonra yapılan çalışmalar bu tip yapıların mekanik davranışı hakkında kayda değer sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır. Bu tip çalışmalar sadece bu yapıların korunması açısından önem taşımayıp geçmişte meydana gelen yer hareketleri hakkındada bir takım öngörüler yapılmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, genelde deprem ve rüzgar yüklerine karşı dayanıksız olan yığma minarelerin dinamik davranışları araştırılmıştır. Birinci bölümde yığma yapı malzemesinin mekanik özellikleri ve yığma yapıların analizlerinde kullanılan yöntemler bir giriş niteliğinde okuyucuya sunulmuştur. Arkasından gelen bölümde bilgisayarla yapılan modellemelerin bu alandaki uygulamaları tartışılmaktadır. Öncelikle sonlu elemanlar yönteminin bu alandaki ugulamaları ve bu tekniğin kullanımındaki kısıtlamalar ele alınmıştır. Bunun arkasından da yığma ve blok yapıların dinamik tepkilerini belirlemekte kullanılan ayrık elemanlar yönteminin bu alandaki yeni uygulamaları sunulmuştur. Üçüncü bölüm Osmanlılar tarafından geliştirilen yığma minarelerin yapımında kullanılan özel teknik hakkındadır. Bu teknikte kullanılan bağlantı elemanları ve yöntemin tarihsel gelişiminden kısaca söz edilmektedir. Bunlara ilave olarak Sinanpaşa ve Fındıklı Camilerinin minarelerinin yeniden inşası esnasında yapılan gözlemler burada sunulmuştur. Bu bölümde anlatılanların pek çoğu fotoğraflar ve üç boyutlu şekiller yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde daha ziyade Marmara bölgesinde meydana gelen tarihi depremlerin minareler üzerindeki etkisi araştırılmış ve bu yapıların depreme dayanımı konusunda bazı sonuçlar çıkarılmıştır.Son iki kısımda ise İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden bir ekip tarfindan yürütülen Dolmabahçe Camisinin minareleri üzerindeki çalışmalar anlatılmaktadır. Beşinci bölümde minarelerde yapılan saha çalışması ele alınmaktadır. Bu bölümde yapı hakkında genel bilgiler ve mikro titreşim deneyi sonuçlan bulunmaktadır. Altıncı bölümde ise SAP2000 programında kabuk elemanları kullanılarak oluşturulan model ele alınmış, SAP2000 programındaki kabuk elemanlar hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Çalışma yapı için öngörülen fiziksel özellikler kullanılarak elde edilen sonuçlar verilerek sonlandınlmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
Today, it is a very well known fact that earthquakes are one of the most important problems that Turkey has to tackle with and being established on the worlds oldest landscape brings the problem of seismic protection of historical heritages with it. It has been always challenging for engineers to analyze and design these buildings due to highly complex behavior of the material used in the construction. The problem becomes more complex when the dynamic analyses are also involved. However, after the developments in the dynamic testing of structures and computational methods in structural analysis, studies in this field have led some significant results about the mechanical behavior of the old buildings. These types of studies are essential for not only in protection point of view but also assessment of ground motion of the past events. Within this frame work, the dynamic behavior of old masonry minarets, which usually exhibit vulnerable behavior under seismic and wind loads is investigated. In the first chapter, the mechanical properties of masonry material and the analyzing techniques used in this field is presented as an introduction. In the following section, the application of computational analyzing techniques is discussed. First, application of finite element method and its limitations in the field of masonry is summarized. Then, a new method for predicting the response of masonry and block structures based on the discrete element method is presented. The third chapter of the study is about the unique construction technique of the masonry minarets that is developed by The Ottomans. The connection elements used in the minarets and the development of the technique through centuries is given in this part. In addition to this information, the installation process of the stone blocks that is observed during the reconstruction of Sinanpaşa and Fındıklı Mosques' minarets is presented in this chapter. Most of the descriptions and the definitions in this part are demonstrated with photographs and 3-D sketches. In the Fourth Chapter the historical earthquakes, especially in Marmara region and their effects on minarets are investigated and some remarkable conclusions on seismic vulnerability of old minarets is made. The last two chapters are based on a case study on the Dolmabahçe Mosque's minarets, which is conducted by a research team from Department of Civil Engineering at Istanbul Technical University. The fifth chapter explains the in-situ studies performed on the minarets. A brief description of the structure and the results of micro tremor measurements are presented in this chapter. In the sixth chapter, a finite element model is proposed for the minaret using shell elements with SAP2000 program. Also, the shell element and modal analysis in SAP2000 is summarized briefly. The study is concluded with the modal analysis results of the finite element model with the proposed mechanical properties of the structural system.