Isparta koşullarında yaygın fiğ çeşitlerinin ot ve tohum verimleri ile verim öğelerinin belirlenmesi
Determination of forage and seed yield with yield components of common vetch cultivars under Isparta conditions
- Tez No: 268739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, Isparta koşullarında yaygın fiğ (Vicia sativa L.) çeşitlerinin kuru ot ve tohum verimi ile tarımsal karakterlerini belirlemek amacıyla 2009 yılı vejetasyon döneminde yürütülmüştür.Çalışma sonucuna; en erken çiçeklenen ve fizyolojik olgunluğa ulaşan çeşit Emir (sırasıyla, 68.50 ve 103.50 gün) olmuştur. Yaygın fiğ çeşitlerinde ana sap uzunluğu, doğal bitki boyu, ana sap sayısı ve ana sap kalınlığı arasında önemli farklılıklar belirlenmiştir. En yüksek yeşil ot ve kuru ot verimleri Nitra (sırasıyla, 1815 ve 389 kg/da) ve Kubilay (sırasıyla, 1705 ve 354 kg/da) çeşitlerinden elde edilmiştir. Yaygın fiğ çeşitlerinde en yüksek ham protein oranı Kubilay, Emir, Gülhan ve Albayrak çeşitlerinde belirlenirken, en düşük ADF ve NDF oranları yine aynı çeşitlerde tespit edilmiştir. Araştırmada en yüksek ham protein verimi 74.18 kg/da ile Kubilay çeşidinde bulunmuştur. Yaygın fiğ çeşitlerinde bitkide bakla sayısı, baklada tohum sayısı ve bin tane ağırlıkları arasında önemli farklılıklar belirlenirken, kes verimi ve hasat indeksi bakımından çeşitler arasında farklılık bulunmamıştır. Araştırmada en fazla biyolojik verim Albayrak, Emir ve Kubilay çeşitlerinde bulunurken, en fazla tohum verimi ise Albayrak (189.25 kg/da) ve Emir (181.25 kg/da) çeşitlerinden alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research carried out to determine forage and seed yield and agricultural characters of different common vetch (Vicia sativa L.) cultivars under Isparta conditions in 2009 vegetation period.In this study; Cultivar Emir had the shortest flowering and maturity day (68.50 and 103.50, respectively). The common vetch cultivars studied were statistically significant different in main stem length, natural plant height, main stem number and main stem thickness. The highest green forage and hay yield were obtained from Nitra (1815, 389 kg/da, respectively) and Kubilay (1705, 354 kg7da, respectively). In common vetch cultivars, the highest crude protein ratio were determined in Kubilay, Emir, Gülhan and Albayrak. Same cultivars had the least NDF and ADF contents. The highest crude protein yield was obtained from cultivar Kubilay (74.18 kg/da). Number of pods per plant, number of seed per pod and thousand seed weight were statistically different but not straw yield and harvest index in common vetch cultivars. The highest biologic yields were determined in Albayrak, Emir and Kubilay cultivars. The highest seed yields were obtained from Albayrak (189.25 kg/da) and Emir (181.25 kg/da) common vetch cultivars.