Isparta ili kiraz bahçelerinde ve soğuk hava depolarında meyve çürüklüğüne neden olan fungal etmenlerin belirlenmesi
Determination of fungal agents causing fruit rot in sweet cherry orchards and cold storages in Isparta province
  1. Tez No: 915671
  2. Yazar: NURAN KARATAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tüm tarımsal ürünlerde olduğu gibi kiraz üretiminde de çeşitli hastalıklar ürün ve kalite kayıplarına neden olmaktadır. Hem bahçe hem de depo koşullarında önemli kayıplara neden olan meyve çürüklüğü kirazda görülen en yaygın hastalıklardan biridir. Türkiye'nin önemli meyvecilik merkezlerinden biri olan Isparta ili kiraz üretimi bakımından da ülkemizde dördüncü sırada bulunmaktadır. Bu çalışmada, Isparta ili kiraz bahçelerinde ve hasattan sonra soğuk hava depolarında meyve çürüklüğüne neden olan fungal etmenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Isparta ilinde kiraz üretimi yapılan ilçelerde rastgele seçilen 76 bahçede ve kiraz depolayan 4 soğuk hava deposunda hastalıklı ve sağlıklı meyve örnekleri alınmıştır. Yapılan izolasyonlar sonucunda meyve örneklerinde en yaygın bulunan etmenler sırasıyla; Alternaria alternata, Monilinia laxa, Botrytis cinerea, Penicillium commune olarak belirlenmiştir. Hastalık belirtisi göstermeyen meyvelerdeki latent enfeksiyonlardan ise; A. alternata, Aspergillus sp., B. cinerea, Cladosporium cladosporioides, Fusarium oxysporum ve M. laxa izole edilmiştir. Soğuk hava depolarındaki hastalıklı meyvelerden en yaygın izole edilen etmenler sırasıyla; A. alternata, Trichoderma spp., P. expansum, P. glabrum ve B. cinerea olmuş, sağlıklı görünen meyvelerden ise A. alternata izole edilmiştir. Patojenite denemesinde P. expansum, Rhizopus stolonifer, P. fimorum, B. cinerea ve P. commune en virülent türler olarak belirlenirken, Stemphylium botryosum ve Fusarium lateritium virülensi en düşük türler olmuştur. Bu çalışmada elde edilen Penicillium cinsine ait türlerden P. commune, P. fimorum ve P. steckii ile F. lateritium ve Trichothecium roseum dünyada ve ülkemizde ilk kez kirazda meyve çürüklük etmeni olarak bildirilmektedir. Bunların yanısıra Aspergillus spp., F. oxysporum, Geotrichum candidum, Sclerotinia sclerotiorum, S. botryosum ve Trichoderma spp. ülkemizde ilk kayıt olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As for all agricultural crops, various diseases cause yield losses on sweet cherry production. Fruit rot, causing significant yield losses not only in the orchards, but also in storage conditions, is among the most common diseases of sweet cherries. Isparta province, which is one of the important areas for fruit production in Türkiye, comes fourth in sweet cherry production. In this study, it was aimed to determine the fungal agents causing fruit rot on sweet cherries in the orchards and in the cold storages in Isparta province. Healthy and diseased fruit samples were collected from the randomly selected 76 orchards, in the districts of Isparta province where sweet cherry production was made, and from the 4 cold storages. As a result of the isolations, the most common agents on the fruit samples were; Alternaria alternata, Monilinia laxa, Botrytis cinerea and Penicillium commune, respectively. A. alternata, Aspergillus sp., B. cinerea, Cladosporium cladosporioides, Fusarium oxysporum and M. laxa were isolated from the latent infections on the fruits showing no disease symptom. The most commmon fungi isolated from the rotten fruits in the cold storages were; A. alternata, Trichoderma spp., P. expansum, P. glabrum and B. cinerea, while A. alternata was isolated from the symptomless fruits. P. expansum, Rhizopus stolonifer, P. fimorum, B. cinerea and P. commune were the most virulent agents in the pathogenicity experiment, where Stemphylium botryosum and Fusarium lateritium were found as the less virulent species. P. commune, P. fimorum and P. steckii from the Penicillium genus, besides F. lateritium and Trichothecium roseum were reported as fruit rot agents on sweet cherries for the first time in this study. In addition, Aspergillus spp., F. oxysporum, Geotrichum candidum, Sclerotinia sclerotiorum, S. botryosum and Trichoderma spp. were first reports for Türkiye.