Türkiye'de yüksek öğretime geçişte fırsat eşitliği açısından genel görünüm
- Tez No: 26874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Yükseköğretime geçişte fırsat eşitliği açısından genel görünümü belirlemektir. Bunun ipin yükseköğretime geçişte cinsiyet, yerleşim yeri, bölgeler, lise türleri ve nitelikleri açısından durum ile yükseköğretime geçiş ve sosyo-ekonomik etkenler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma Survey türü bir araştırmadır. Araştırmacı literatür taraması yaparak birincil ve ikincil kaynaklara ulaşmaya çalışmıştır. Bu yolla ulaşılamayan veriler için de random yöntemle seçilen 655 öğrenci üzerinde 22 sorudan olu şan bir anket uygulanmıştır. Anket uzman kişilerin görüşleri de alınarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir, uygulanan anket 1991-1992 öğretim yılında Ankara'da Hacettepe üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinde okuyan 655 öğrenci ile sınırlıdır. Araştırmada cinsiyetle ilgili veriler anketten, bölgeler ile ilgili veriler OSYM'den, yerlsşim yeri ile ilgili veriler anketten, lise türleri ile ilgili veriler hem anketten hem OSYM'den, lisenin nitelikleri ve sosyo-ekonomik etkenlerle ilgili veriler de anketten elde edilmiştir.Araştırmada elde edilen bulguların sonullarını şu şekilde özetlemek mümkündür: 1- Yükseköğretime geçişte cinsiyet apışından fırsat eşitliği sağlanamamıştır. Yükseköğretimde kızların aleyhine yıllardan beri eşitsizlikler süregelmektedir. Ancak yıllar itibariyle kızların lehine az da olsa bir gelişme gözlenmiştir. 2- Yükseköğretime geçiş ve eğitim olanaklarından yararlanma açısından köylü nüfusun şehirli nüfustan çok geride olduğu görülmüştür. 3- Yükseköğretime geçişte bölgeler arasında farklılık ve eşitsizlikler mevcuttur. Bu açıdan yıllar itibariyle bölgelerin başarı durumunda önemli bir değişiklik olmamıştır. Başarılı bölgeler ile düşük başarılı bölgelerin durumlarında önemli bir değişiklik gözlenmemiştir. 4- Yükseköğretime geçişte lise tür ve niteliklerinin de fırsat eşitsizliği yarattığı görülmüştür. Her yıl en başarılı liseler, Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Özel Liseler, olduğu halde Genel Liseler pek başarılı görülmemektedir. Liselerdeki araç-gereç ve öğretmen durumunun da başarıyı etkilediği görülmüştür. 5- Yükseköğretime geçiş ile sosyo-ekonomik etkenler arasında anlamlı sonuçlar çıkmıştır. Eğitim düzeyi ve ekonomik düzeyi yüksek olan ailelerin çocuklarının üniversiteye girme şansının daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to determine the appearance in relation with the equality of opportunity in passing to the high education. For this reason in this research the situation related with sex in passing to the higher education“the place of settlement, regions, the situation related with the kinds of lycees and their proper ties and the relations with passing to the higher education and the socio-economical factors have been searched. This research is a survey type research. The rese archer has tried to reach to the primary and the other secon dary sources by investisating possible sources af literature. The data which coult be reached through this way, then an inquiry ”through a questionnaire consisted of 22 questions has been formed and applied°te655 students selected randomly. The questionnaire has been developed through taking the opinions of specialists by the researcher and applied to target students attending at Hacettepe, Gazi, Ankara and Middle East Technical Universities in AnkaraV]199 1 - 1 992. The research data related with sex has been obtained from the questionnaire, the data related with the regions has been obtained from ÖSYM, the data related with the settlement has been obtained from the questionnaire, the data related with the kinds of lycees has been obtained both from the question naire and from ÖSYM, and the data related with the properties of the lycees and the socio-economic factors has been obtained from the questionnaire.ît is possible to summarize the results of the findings obtained in the recearch as such : 1. The equality of opportunity has not been provided in relation to sex in entering of higher education* Despite of inequalities are stfj^l continuing against qirls in higher edu cation/ a little bit progress is observed in favour of girls during recent years. 2. In enterins at higher education «fen relation with benefiting from the education, the peasant population seemed to be highly backward in comparison with the urban population* 3. In entering at the higher education differences between the regions also inequalities da exist* In relation to this reality there have been no important changes through out the years. The regions either successfull or unsuccesfull kept their level of success in their regions without any change. 4. The lycee types and their properties too have been seen to create inequality of opportunity entering at higher education. Every year the most successfull lycees have been Science Lycees, Anadolu Lycees, Private Lycees and the most unsuccessf ull lycees have been General Public Lycees* The means and instruments in the lycees and the situa tions of the teachers too have been to effect the level of succees. 5. Meaningful results have appeared in between socio economic factors with the passing to higher education. The children of the families with high educational and economical levels have been seen to have more chance to enter at the university education. vi